به گزارش افکارنیوز،

محمد فرازنده دستیار وزیر و مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان و عضو کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در حاشیه مراسم تشییع مهدی محتشمی دیپلمات سابق وزارت خارجه در جمع خبرنگاران درباره آخرین پیگیری‌ها در خصوص حادثه سانچی و انتقال سه پیکر قربانیان این حادثه به کشور گفت: طبق بررسی‌هایی که مجموعه پلیس بین‌الملل (اینترپل) و پزشکی قانونی انجام داده توانستند دی‌.ان‌.ای‌های ارسالی را با دی‌.ان‌.ای‌هایی (DNA) که از خانواده‌های این عزیزان ارسال شده بوده چک کنند و این پیکرها شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هماهنگی‌های لازم با دولت و مقامات چین برای ارسال پیکرهای این عزیزان در دست اجرا است، اظهار داشت: انشاءالله بتوانیم هر چه سریع‌تر شاهد انتقال این پیکرها به داخل کشور باشیم.

این مقام وزارت خارجه ایران درباره زمان انتقال سه پیکر قربانیان این حادثه نیز خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم ظرف یک هفته این کار در فضاهای بررسی‌های قانونی،‌بسته بندی‌های لازم و مسائل کنسولی انجام شود و شاهد انتقال این پیکرها به داخل کشور باشیم.

فرازنده با ذکر این نکته که هم اکنون کار رمزگشایی جعبه سیاه نفت‌کش سانچی آغاز شده، بیان کرد: منتظر اعلام اخبار بیشتری در خصوص آخرین تماس‌ها و ارتباطات بین کشتی‌ها و مسائل دیگری که در منطقه در آن لحظات در جریان بوده، هستیم تا فرآیند کارها در مراحل بعدی انجام شود.

مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه همچنین عنوان کرد: کمیته تشکیل شده برای بررسی این حادثه، از هیچ کمک و برنامه‌ای برای تسلی خانواده‌ها کوتاهی نکرده است.

به گزارش فارس، در مراسم تشییع پیکر این دیپلمات سابق وزارت خارجه، محمدجواد ظریف وزیر خارجه، بهرام قاسمی سخنگو، مرتضی سرمدی قائم مقام، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و تعدادی از مدیران و کارکنان وزارت امور خارجه حضور داشتند.

مهدی محتشمی سمت‌هایی چون سفیر ایران در اتریش و یونان و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه را در کارنامه کاری داشته و در سال‌های اخیر نیز به عنوان قائم‌ مقام وزیر ارتباطات مشغول به فعالیت بوده است.

بر اثر تصادف نفت‌کش سانچی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران و یک کشتی باربری متعلق به چین در 16 دی ماه سال جاری 30 پرسنل ایرانی این نفت‌کش و دو پرسنل بنگلادشی جان باختند و تنها سه پیکر از این نفت‌کش بیرون کشیده شد که با انجام آزمایش DNA مشخص شد که این پیکرها متعلق به شهدا میلاد آروی، مجید نقیان و محمد کاووسی بوده است.