به گزارش افکارنیوز،

سیبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه ظهر امروز(سه شنبه 10 بهمن) در نشست خبری کمیته اقلیت‌های دینی ستاد دهه فجر، با بیان اینکه در هر مقطعی همه وظیفه داریم خدمتگزار خلق و خدا باشیم و همه بنده خدا هستیم، گفت: همانطور که می دانید این روزها دنیای اسلام و جهان عرب با مصیبت‌های بزرگی روبرو است. دلیل اصلی این مسائل صحبت‌های کریه رییس جمهور آمریکا درباره انتقال پایتخت اسراییل به بیت المقدس است.

وی افزود: این صحبت‌ها از بدفهمی وی در رابطه با ملت فلسطین نشات می گیرد. بیت المقدس هیچگاه پایتخت اسراییل نبوده و این نکته را بدانید که در ادوار تاریخ و زمان حضرت داود و سلیمان نیز پایتخت خود را صهیون قرار دادند. این کوه یا تپه صهیون بعدها کوه داود شناخته شد.

سیبوه سرکیسیان با اشاره به اینکه از دوران قدیم بیت المقدس پایتخت فلسطین بوده و کنعانیان اعراب فلسطین بودند که این کشور را ایجاد کردند، اظهار داشت: از زمان قدیم کنعانیان با یهودیان یا در صلح یا جنگ بودند. توقع ما به عنوان مسیحیان و مسلمانان این است که این واقعیت را درک کنند. اگر شما تاریخ را مطالعه کنید مورخان هیچگاه بیت المقدس را پایتخت یهود معرفی نکردند.

اسقف اعظم ارامنه خاطرنشان کرد: قبل از ظهور اسلام یکی از شهرهای برجسته برای مسیحیان بیت المقدس بوده و بعد اسلام برای هر سه دین مقدس بوده است. نظر اکثر یهودیان ارتدوکس همین است. در جلسه اخیر قاهره درباره قدس هم یهودیان ارتدوکس حضور داشتند.

اسقف اعظم ارامنه یادآور شد: وقتی مسلمانان در بیت المقدس ساکن شدند خلیفه دوم در محل کلیسای رستاخیز دعا نکرد چراکه گفت من این کار را نکردم که فکر نکنند این مکان متعلق به مسلمین است. بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین مکانی مقدس برای هر سه دین است. 

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب ایران تنها کشور اسلامی بود که در کنار مردم فلسطین است و از تمامیت ارضی آن دفاع کرده است، گفت: ایران هم برای یهود و هم برای مسلمانان احترام قائل است و به برکت جمهوری اسلامی، ایران می تواند با غرور نشان دهد سیاستش نسبت به فلسطین عدالت طلبانه است. دشمن آرامش و دوستی ملتها مردمی هستند که با عینک سیاه به واقعیتها نگاه می کنند. 

سیبوه سرکیسیان افزود: هرانقلابی در سالهای اول مشکلاتی دارد اما در 35 سال اخیر ایران پیشرفتهای روشنی داشته است. اتفاقاتی که در دی امسال اتفاق افتاد در کشور ایران، نشان داد رهبر انقلاب با جدیت مسایل را دنبال می کند و ایران کشوری با بصیرت است.

اسقف اعظم ارامنه خاطرنشان کرد: دوستان زیادی با من تماس می گرفتند که آیا این همان بهار عربی است؟ من می گفتم ملت ایران بهار را دوست دارد اما بهار عربی در کشورهای عربی تنها تخریب به وجود آورد و در کشورهای عربی برادر علیه برادر درآمد. ملت ایران از زمان های دور اینگونه بوده که به ارزشها و مقدساتش پایبند بوده و با دست خود کشورش را نابود نمی کند.

وی افزود: این یک طوفان گذرا بود که به لطف خدا کشور از سر خود گذراند و ملت با بصیرت و هوشیاری رهبری زندگی آرام خود را ادامه می دهد و با این احساسات گرم، تبریک خود را به آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور و مردم عرض می کنم. اثبات این مدعا این است که در طول این سالها چه در دوره صدام و چه در دوره ترامپ که سیاست های دیوانه وار اتخاذ می کند، کشور ما مصون بوده است. 

سیبوه سرکیسیان تصریح کرد: در بین کشورهای همسایه برخی کشورها با آمریکا و اسرائیل همکاری می کنند و دچار این جهل هستند و نمی دانند ایرانیان ها چه ارادتی به کشور خود دارند و تا سالیان طولانی کشور ایران نقش تاثیرگذار خود را خواهد داشت.