به گزارش افکارنیوز،

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد 94.9 درصد از گروه نمونه توسعه برنامه موشکی ایران را «بسیار مهم» و «تا حدی مهم» ارزیابی کرده‌اند. 

73.8 از شرکت‌کنندگان در پاسخ به این سوال که «به نظر شما، ساخت موشک تا چه اندازه برای کشور شما مهم است» گزینه «بسیار مهم» را انتخاب کرده‌اند. 21.1 درصد آن را «تا حدی مهم» دانسته‌اند.

1.7 درصد گفته‌اند این موضوع «چندان مهم نیست»، 2.3 درصد گفته‌اند «اصلا مهم نیست» و 1.2 درصد پاسخ «نمی‌دانم» را انتخاب کرده‌اند یا از پاسخ به سوال خودداری کرده‌اند.

سوال-به نظرتان برای کشور شما ساخت موشک تا چه اندازه مهم است؟

گزینه‌ها
خیلی مهم است: 73.8%
تا حدی مهم است: 21.1%
چندان مهم نیست: 1.7%
اصلا مهم نیست: 2.3%
نمی‌دانم/بی‌پاسخ: 1.2%

افرادی که توسعه برنامه موشکی ایران را «مهم» دانسته‌اند به یک سوالِ تشریحی درباره دلیل مهم بودن این موضوع پاسخ داده‌اند. در این میان، «دفاع از ایران در برابر دشمنان» با 32.7 درصد بیشترین درصد پاسخ‌ها را به خود اختصاص داده و بعد از آن «جلوگیری از حمله دیگران به ایران» (16.3%) و «حفظ یا افزایش امنیت ایران» (14.8%) در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. 

اکثریت شرکت‌کنندگان در این پیمایش (56.7%) همچنین با ایده مذاکره بر سر برنامه موشکی ایران، حتی در صورت تهدید آمریکا و اروپا به تحریم مخالفت کرده‌اند. سوالی که از شرکت‌کنندگان پرسیده شده و توزیع پاسخ‌ها را در زیر ببینید. 

سوال- همان‌طور که احتمالاً می‌دانید شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته وارد فعالیت‌های مرتبط با توسعه موشک‌هایی که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته شده‌اند نشود، زیرا این کار خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت و روح برجام خواهد بود. ظرف چند سال گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چندین موشک آزمایش کرده. آمریکا و کشورهای اروپایی با در توجه به درخواست شورای امنیت، از ایران خواسته‌اند آزمایش‌های موشکی را متوقف کند و به همین دلیل ایران را به اعمال تحریم های جدید تهدید کرده‌اند. ایران، در مقابل اصرار می‌کند که هیچ‌کدام از این موشک‌ها برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند و درخواست‌ها برای متوقف کردن آزمایش موشک‌های خود را متوقف نکرده است. با در نظر گرفتن این موضوع، به نظر شما ایران باید کدام یک از مواضع زیر را بگیرد؟