به گزارش افکارنیوز،

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در سفری یک روزه وارد تهران می‌شود.

وی قرار است در این سفر یک روزه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره آخرین تحولات منطقه و مناسبات دوجانبه دیدار و گفت‌وگو کند.

 

 

به نظر می‌رسد تحولات سوریه و عملیات نظامی ترکیه در عفرین از جمله مهمترین محورهای گفت‌وگوی دو وزیر خارجه است.

ظریف و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز دیروز در گفت‌وگویی تلفنی درباره آخرین تحولات سوریه و روند آستانه و کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی به رایزنی پرداخته بودند.

سفر مولود چاووش اوغلو به تهران در شرایطی صورت می‌گیرد که ترکیه پس از اعلام بیانیه‌ای در 20 ژانویه اقدام به عملیات نظامی در عفرین سوریه تحت عنوان «شاخه زیتون» کرد و این عملیات با گذشت حدود 13 روز هنوز در جریان است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 16 بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران بر توقف عملیات ترکیه در عفرین سوریه و احترام به امنیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد و گفت: ادامه این روند توسط دولت ترکیه می‌تواند به بازگشت بی ثباتی و تروریست‌ها به صحنه سوریه مجددا کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اقدامات جدید تروریست‌ها در سوریه تصریح کرد: دولت ترکیه باید بازنگری کند و هر چه در مورد سوریه است کمافی‌السابق می‌تواند در روند آستانه دنبال شود و راهکارها و راه‌حل‌هایی که می‌تواند باشد با توجه به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه مورد تفاهم و رایزنی قرار گیرد.

قاسمی درباره گفت‌وگوهای ایران با روسیه و ترکیه برای توقف این عملیات بیان کرد که ایران در حال رایزنی دائم و تماس با هر دو کشور است و مذاکرات ادامه می‌یابد.

خبرنگاری هم درباره رایزنی‌ها با روسیه و ترکیه برای متوقف کردن عملیات ترکیه در عفرین سوریه سؤال کرد که قاسمی در این باره گفت:‌کماکان و به طور گسترده تماس‌ها و گفت‌وگوها و رایزنی‌ها را با دولت ترکیه و همچنین در برخی موارد با دولت روسیه و سوریه داشته و خواهیم داشت و در روزهای آینده تماس‌ها و مذاکرات با جدیت دنبال خواهد شد.

وی بیان کرد: برای ما مهم است که دستاوردها و مذاکرات آستانه که حاصل تلاش جمعی ما بود که تروریست‌ها را از صحنه سوریه خارج کنیم، ادامه یابد و گام‌هایی که برداشتیم بتواند زمینه گام‌های بیشتر در جهت تثبیت ثبات سوریه باشد و این موضوع کماکان در سیاست‌های خارجی و منطقه‌ای ما قرار دارد و کماکان این رایزنی‌ها را به شکل مقتضی ادامه خواهیم داد.