به گزارش افکارنیوز،

بعد از توافق احزاب آلمانی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی و تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ، دولت جدید این کشور بر حمایت از توافق هسته‌ای با ایران و گروه 1+5 تأکید کرد. برلین در بیانیه‌ای همچنین بر رفع موانع پیش روی فعالیت اقتصادی با تهران تاکید کرده است.

پیشتر رسانه های آلمانی از توافق احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات برای تشکیل دولتی پایدار و دستیابی به یک توافق ائتلافی بین این احزاب خبر دادند

آلمان، در کنار فرانسه و انگلیس سه کشور اروپایی هستند که در حین مخالفت با مواضع رژیم .صهیونیستی و دولت آمریکا مبنی بر لغو «برجام»، با درخواست‌های آنها برای تشدید فشارها علیه تهران در حوزه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای همراه شده‌اند.

 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه 22 دی‌ماه به موجب تعهدات این کشور در برجام تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تعلیق کرد اما به کشورهای اروپایی 120 روز فرصت داد آنچه به گفته وی «معایب» این توافق هسته‌ای است را اصلاح کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت در صورتی که نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام نکنند او در موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها (120 روز بعد) آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد.

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (دوم بهمن‌ماه) بعد از دیدار با مقام‌های انگلیسی در لندن گفت با کشورهای اروپایی بر سر تشکیل کارگروهی با مأموریت «اصلاح برجام» موافقت کرده است. مقام‌های کشورهای اروپایی هنوز رسماً درباره این ادعا موضع‌گیری نکرده‌اند.