به گزارش افکارنیوز،

جانشین فرماندهی نیروی هوایی رژیم صهیونیستی بامداد یکشنبه گفت تجاوز نظامی روز شنبه جنگنده‌های اسرائیلی علیه اهدافی در سوریه، یکی از بزرگترین و مهمترین عملیات‌ها از سال 1982 است.

ژنرال «تومر بار» فرد دوم نیروی هوایی اسرائیل با تقدیر از حملات هوایی به مواضعی در خاک سوریه، ادعا کرد: «پهپاد ایرانی که توسط بالگرد اسرائیل هدف قرار گرفته از نوع پیشرفته بود. در اختیار داشتن چنین پهپاد پیشرفته‌ای، یک دستاور بسیار مهم است.»

به نوشته روزنامه «هاآرتص» بار همچنین مدعی شد که ابتدا خودروی کنترل کننده این پهپاد که در خاک سوریه حرکت می‌کرده را نابود کرده و سپس خود پهپاد را هدف قرار دادند.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی روز شنبه 12 موضع را در خاک سوریه،‌شامل 4 آتش‌بار پدافند هوایی و 4 پایگاه نظامی هدف قرار دادند.

آهن‌پاره‌ای که اسرائیل مدعی است پهپاد ایرانی است

 

رژیم صهیونیستی مدعی است که صبح امروز یک پهپاد ایرانی از سوریه وارد بلندی‌های جولان اشغالی شده و هدف قرار یک بالگرد اسرائیلی قرار گرفته است. در پی این حادثه، جنگنده‌های اسرائیلی با ورود به حریم هوایی سوریه، مناطقی را هدف قرار داده‌اند. در جریان این عملیات یک جنگنده اف-16 اسرائیل هدف پدافند هوایی ارتش سوریه قرار گرفته و ساقط شد. اسرائیل تاکنون مدرکی دال بر ایرانی بودن پهپاد یا ورود این پهپاد به آسمان جولان ارائه نکرده است. جولان منطقه‌ای است که تحت اشغال اسرائیل قرار دارد و هنوز بر اساس قانون بین‌الملل بخشی از سوریه به شمار می‌آید.

یک مقام اسرائیلی تایید کرد که جنگنده این رژیم پس از عملیات در سوریه، هدف اصابت موشک پدافند هوایی سوریه قرار گرفته و سرنگون شد. این اولین بار از سال 1982 است که اسرائیل تایید می‌کند که یک جنگنده‌اش هدف سامانه دفاعی سوریه قرار گرفته است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی این حادثه را «ضربه‌ای به اعتبار و ابهت» نیروی هوایی اسرائیل توصیف کرده‌اند.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی درپی این حادثه مدعی شد: «سوری‌ها و ایرانی‌ها دارند با آتش بازی می‌کنند. البته ما خواهان تشدید تنش نیستیم. آنهایی که علیه ما اقدام کردند، بهای سنگینی خواهند داد».

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم در تماس تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با ادعای اینکه «یک پهپاد ایرانی از اراضی سوریه به داخل اسرائیل» فرستاده شده بود، گفت: «مدت‌هاست که درباره خطر گسترش حضور ایران در سوریه هشدار می‌دهم. ایران تلاش می‌کند تا از اراضی سوریه برای حمله به اسرائیل و دستیابی به هدفی که به آن اذعان کرده، یعنی نابودی اسرائیل، استفاده کند. امروز صبح، ایران گستاخانه حاکمیت ما را نقض کرد.»

یدیعوت آحرونوت اما گزارش داد که اسرائیل در پیامی به روسیه و آمریکا از آنها خواسته تا که میانجیگری کنند و به تهران و دمشق بگوید که با وجود حملاتی که امروز در سوریه انجام دادند، خواهان بالا گرفتن تنش‌ها و درگیری نیست.