افكار نيوز: يك روزنامه صهيونيستي در گزارشي مدعي شد كه آمريكا گزينه نظامي عليه ايران را مجددا مطرح كرده است و بدون اين گزينه، تحريمها عليه ايران موثر نخواهد بود.

روزنامه صهیونیستی " جروزالم پست " در گزارشی نوشت که آیا تلاش‌های اسرائیل برای متقاعد کردن آمریکا برای مطرح کردن گزینه نظامی معتبر در قبال ایران به نتیجه رسیده است؟
این روزنامه در پاسخ به این سوال نوشت که بر اساس گزارش رسانه‌ها جواب ممکن است " بله " باشد.
جروزالم پست ادامه داد: زمانی که آمریکا دور چهارم تحریم‌ها علیه ایران را در شورای امنیت سازمان ملل به پیش برد، اسرائیل تلاش‌های دیپلماتیک خود را به کار برد تا کاخ سفید را متقاعد کند که برای کارآیی تحریم‌ها باید یک گزینه نظامی معتبر بر روی میز قرار گیرد تا ایران درباره تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تجدید نظر کند. یک نشانه درباره این موضوع در گزارش اخیر مجله " تایم " آمریکا اشاره شد. این مجله مقاله‌ای را با این عنوان منتشر کرد: " حمله به ایران به میز بازگشت ".
این مقاله که توسط " جو کلین "[روزنامه نگار و ستون‌نویس مشهور آمریکایی] نوشته شده است به این موضوع اشاره کرده است که فرماندهی مرکزی آمریکا پیشرفت چشمگیری در طراحی حمله هوایی به تاسیسات هسته‌ای ایران انجام داده است. بر اساس این گزارش، ‌این پیشرفت با عملیات اطلاعاتی انسانی گسترده که در منطقه صورت گرفت، ممکن شده است. اسرائیل نیز در روند برنامه‌ریزی مورد نظر قرار گرفته است.
این روزنامه صهیونیستی در ادامه گزارش خود نوشت: استراتژی کنونی اسرائیل در قبال ایران، آن است که با کاخ سفید همکاری کند و همزمان به آمادگی خود برای گزینه نظامی مستقل ادامه دهد. این استراتژی اسرائیل به زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما در ژانویه سال ۲۰۰۹ باز می‌گردد، زمانی که اسرائیل درباره سیاست تعامل با ایران هشدار داد. زمانی که گفت‌وگوها به شکست انجامید، اوباما به سوی مسیر تحریم حرکت کرد، اسرائیل بار دیگر گفت که با تحریم‌ها موافق است اما این تحریم‌ها باید قاطع و بر روی بخش انرژی باشد. هم اکنون آخرین دور تحریم‌ها مورد موافقت قرار گرفت، اسرائیل، آمریکا و جامعه جهانی را فراخوانده است تا ایران را با یک گزینه معتبر نظامی تهدید کنند. بدون این، تحریم‌ها احتمالا کارآیی نخواهد داشت.
بر اساس گزارش جروزالم پست، این موضوع به عنوان یکی از مهمترین موضوعاتی بود که در دیدار اخیر " بنیامین نتانیاهو " نخست وزیر اسرائیل با " باراک اوباما " رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن مورد بررسی قرار گرفت. نتانیاهو همچنین این موضوع را با " رابرت گیتس " وزیر دفاع آمریکا نیز بررسی کرد. بخشی از استدلال اسرائیل درباره مطرح کردن گزینه نظامی در قبال ایران، به این موضوع بستگی دارد که بعد از حمله آمریکا به عراق، ایران تصمیم به توقف برنامه غنی‌سازی خود کرد، ایران هراس داشت که بعد از عراق، به این کشور حمله خواهد شد و در نتیجه آنها تصمیم گرفتند تا با درخواست جامعه بین‌الملل موافقت کنند.
جروزالم پست در پایان نوشت: از آن زمان، تهدید نظامی[علیه ایران] اساسا ناپدید شد، برای آنکه دیپلماسی و تحریم‌ها موثر باشند، باید یک گزینه نظامی واقعی نیز وجود داشته باشد.
انتهای پیام / +