به گزارش افکارنیوز،

 پایگاه اینترنتی بلومبرگ­ در گزارشی تحت عنوان «تلاش مجدانه اروپایی‌ها بر علیه اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران که برجام را به خطر می‌اندازد» نوشت: متحدان اروپایی آمریکا که از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، به منظور اعمال تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران بر سر برنامه موشک‌های بالستیک این کشور تحت فشار قرار گرفته‌اند، مجدانه تلاش می‌کنند تا از توسل به هرگونه اقدامی که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی را به نابودی می‌کشاند، جلوگیری کنند.

در این گزارش آمده است: دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا، دیروز در نشستی با سردبیران و گزارشگران دفتر بلومبرگ در واشنگتن با اشاره به این مطلب گفت: «جای تردیدی وجود ندارد که یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، به یک قدرت صد برابر «بدتر» تبدیل خواهد شد؛ بنابراین از دیدگاه ما نخستین کاری که باید از انجام آن مطمئن شد این است که ایران سلاح هسته‌ای در اختیار نداشته باشد؛ و این دقیقا کاری است که از دیدگاه ما توافق هسته‌ای انجام داده است و در آینده نیز انجام خواهد داد و همچنان در این‌باره کار ساز­موثر است.»

ترامپ پیشتر در ماه ژانویه وعده داد تا از آنچه بدترین توافق تاریخ خوانده است، تا ماه مه خارج خواهد شد مگر آنکه «معایب و نقایص برجام» برطرف شود. مقامات آمریکایی مذاکرات خود را با شرکای اروپایی بر نحوه مهار توسعه موشک‌های بالستیک در ایران متمرکز کرده‌اند که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به صراحت و روشنی، توسعه آن‌ها ممنوع نشده است.

با این همه، سالیوان تاکید کرد که اروپا از اعمال مجدد تحریم‌های تجاری، که بر اساس توافق هسته‌ای ایران برچیده شده است، با استناد به منطق و توجیه متفاوت مانند مجازات ایران به علت برنامه موشکی یا «حمایت از تروریسم» حمایت نخواهد کرد.

او افزود: «از دیدگاه من چنین رویکردی کارساز واقع نخواهد شد. ما تحریم‌ها را برچیدیم، چون بخشی از توافق هسته‌ای بودند و با توجه به لزوم رعایت حسن نیت، شما‌ نمی‌توانید بدون علت مقتضی و درست، بار دیگر این تحریم‌ها را برگردانید.»

سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا همچنین این ادعا‌ها را که نهاد ۲۸ عضوی اتحادیه اروپا در محکومیت اقدامات ایران کند عمل کرده است، تنها به این علت که نمی‌خواهد قرارداد‌ها و معاهداتی را که پس از برچیده شدن تحریم‌های هسته‌ای بر اساس برجام با تهران منعقد کرده است از دست بدهد، تکذیب کرد. او با اشاره کنایه‌آمیز به شرکت بوئینگ -که قراردادی به ارزش بیست میلیارد دلار برای فروش هواپیما با ایران منعقد کرده است-گفت: «برخی افراد در آمریکا اینگونه داستان‌پردازی می‌کنند که گویی اروپا به تجارت با ایران علاقه‌مند است و حتی حاضر است به علت فروش چند دستگاه خودرو یا چند تا هواپیما -برخلاف بوئینگ- ارزش‌های خودش را زیر پا بگذارد و تعهداتش را نادیده بگیرد. ولی ما در تجارت حاضر نیستیم به قیمت چند تا توافقنامه تجاری، اصول و ارزش‌های خود را بفروشیم.»

سالیوان تصریح کرد اروپا تلاش خواهد کرد تا راهی برای تطبیق مواضع با آمریکا پیدا کند.

او خطاب به آمریکایی‌ها گفت: «چون شما دوست و متحد ما هستید و ما می‌خواهیم با شما همکاری کنیم، ولی ما به هیچ اقدامی که توافق هسته‌ای را به خطر بیندازد دست نخواهیم زد؛ زیرا توافق هسته‌ای ایران برای تامین امنیت ملی اروپا کاملا اساسی و مهم به شمار می‌رود. ما در خصوص برجام وارد مذاکرات مجدد نخواهیم شد و دست به هیچ اقدامی که از دیدگاه ما برجام را به خطر بیندازد، نخواهیم زد.»