به گزارش افکارنیوز،

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به بلغارستان در جمع خبرنگاران در خصوص تلاش آمریکا برای تصویب یک قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: آنچه که ایالات متحده در همکاری با بعضی کشورها انجام داد، نشان دهنده عمق وقاحت برای پوشاندن جنایاتی است که خودش در آن شریک است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: شب گذشته ما شاهد یک نمایش زشت در شورای امنیت بودیم، نمایش حمایت از تجاوز، که آبروی شورای امنیت را می برد و نقش آن را به عنوان ارگان مسئول حفظ امنیت به حامی متجاوز تغییر می دهد، دستگاهی که از کودک کشان حمایت می کند. با اینکه آن ها در تلاش برای تصویب این قطعنامه به نتیجه نرسیدند، سابقه بسیار بدی را بر سوابق شورای امنیت اضافه کردند که باعث تاسف است.

ظریف با اشاره به جنگ یمن و راه حل های پایان آن تصریح کرد: چند روز دیگر جنایت جنگی عربستان در یمن چهار ساله می شود، اقدامی که در ابتدا فکر می کردند در دو سه هفته تمام می شود و می توانند مقاومت مردم یمن را سرکوب کنند، اما یک گرداب برای خودشان ایجاد کردند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران یمن اعلام کرد که تنها راه پایان یافتن بحران یمن راه حل سیاسی است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار کرد: ایران چند روز بعد از آغاز بحران یمن، طرحی چهار ماده ای اعلام کرد و به موجب آن خواستار آتش بس فوری، ارسال کمک های بشردوستانه ، گفت و گوی یمنی - یمنی و تشکیل حکومتی فراگیر شد.

ظریف گفت: این پیشنهاد ایران چهار سال قبل ارائه شد و اکنون بعد از کشتار میلیون ها انسان  بی گناه و فجایع بی شمار که سعودی ها و آمریکا عامل آن هستند هیچ راهی جز راه حل سیاسی که ما پیشنهاد کردیم وجود ندارد.