به گزارش افکارنیوز،

آمریکا و همپیمانان اروپایی این کشور بعد از گزارش سازمان ملل که مدعی شد ایران تحریم‌های تسلیحاتی در خصوص یمن را نقض کرده است، بیانیه‌ای را صادر و ایران را محکوم کردند.

شورای امنیت سازمان ملل شامگاه دوشنبه هفته جاری برای بررسی پیش‌نویس‌های 2 قطعنامه علیه یمن، تشکیل جلسه داد.

پیش‌نویس قطعنامه اول به پیشنهاد انگلیس و با هدف اعمال فشار علیه ایران درپی ادعاهای ارسال سلاح برای انصارالله، بود که توسط روسیه وتو شد. 11 عضو شورای امنیت از جمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به این قطعنامه رای مثبت، 2 عضو (چین و قزاقستان) رای ممتنع و روسیه و بولیوی رای منفی دادند.

نشریه انگلیسی «میدل ایست آی» گزارش کرد، انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در این بیانیه از ایران خواستند تا «هرچه سریعتر تمامی فعالیت‌های ناسازگار یا در تناقض» با قطعنامه سازمان ملل که تحریم‌های تسلیحاتی را در سال 2015 برقرار کرد را متوقف کند.

این بیانیه یک روز بعد از آن منتشر شد که روسیه قطعنامه ضدایرانی پیشنهادی انگلیس برای تجدید تحریم‌های یمن و ابراز نگرانی شدید درباره ایران را وتو کرد.

در ابتدای این جلسه شورای امنیت، معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل با متهم کردن ایران به ارسال تسلیحات به یمن، مدعی شد ایران برخی بندهای قطعنامه 2216 شورای امنیت را نقض کرده است.

وی با اشاره به ادعاهای نقض تحریم‌های تسلیحاتی یمن از سوی ایران، گفت انگلیس با پیشنهاد این قطعنامه می‌خواهد اقدامات بیشتری علیه ایران انجام شود.

روسیه تأکید کرده است که گزارش پنل کارشناسان سازمان ملل شامل شواهد جامع در خصوص نقش تحریم‌های تسلیحاتی توسط ایران نمی‌شود. 

ایران به طور مداوم ادعای تسلیح انصارالله یمن را رد کرده است و بارها تجاوز عربستان به خاک یمن و بمباران غیرنظامیان را محکوم کرده است.

در بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور اروپایی آمده است: «ما عدم سازگاری ایران را آنطور که پنل (کارشناسان) توصیف کرده است و خطرات جدی را برای صلح و ثبات منطقه به همراه دارد، محکوم می‌کنیم».

تمامی چهار کشوری که این بیانیه را صادر کردند، همگی امضاکنندگان برجام هستند و در حالی ایران را محکوم کرده‌اند که عربستان از سال 2015، ائتلافی را برای حمله به یمن تشکیل داده است و بیش از هزاران غیرنظامی در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

روز پنجشنبه هفته گذشته، حملات هوایی عربستان در یمن به کشته شدن پنج غیرنظامی و زخمی شدن دستکم 14 نفر دیگر از جمله چهار کودک در خارج از شهر شمالی «سعده» منجر شد.

از طرف دیگر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران عربستان و امارات برای بحث درباره مقاله با نفوذ ایران در منطقه گفت‌وگوی تلفنی برقرار کرد.

ترامپ در این تماس تلفنی از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و «شیخ محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی برای تأکید بر شیوه‌ه‌هایی که کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس بتوانند بهتر با اقدامات ایران مقابله کنند، قدردانی کرد.