به گزارش افکارنیوز،

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عنوان کرد: گزارش دبیرکل سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران، با نادیده انگاشتن و بی توجهی کامل به پیشرفت ها و اقدامات حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران، گزارشی نامتوازن و با جهت گیری خاص شده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران که به منظور ارائه به نشست جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل  تهیه و منتشر شده است، اظهار داشت:همانگونه که از گذشته‌ها نیز شاهد بوده ایم این نوع گزارشات اساسا هم به لحاظ ماهیتی و هم از نظر  رویه ای دارای ایرادات مبنایی فراوانی است و بر این اساس اصولا از دید جمهوری اسلامی ایران فاقد اعتبار و ارزش تلقی می‌شود.

به گزارش فارس، قاسمی همچنین افزود: گزارش انتشار یافته از سوی دبیرکل سازمان ملل دارای نقصان و ایرادات بسیاری است که علاوه بر مبنا قرار دادن قطعنامه‌ای ناعادلانه و سیاسی، در تنظیم مفاد آن از منابع و اطلاعات غیرموثق، نادرست و سراسر فاقد اعتبار تهیه شده است؛ همچنین با نادیده انگاشتن و بی توجهی کامل به پیشرفت ها و اقدامات حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران، گزارشی نامتوازن و با جهت گیری خاص شده است.

 وی خاطرنشان کرد: عزم و اراده قاطع دولت جمهوری اسلامی ایران ارتقای جایگاه هر چه بیشتر حقوق شهروندان بر اساس اصول مترقی اسلامی و قانون اساسی کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان با اشاره به برخی روش ها و رویکردهای مبتنی بر استانداردهای دوگانه - سیاسی و استفاده ابزاری بویژه در حوزه حقوق بشر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر این اعتقاد بوده است که در حالیکه بسیاری از مناطق جهان و برخی از کشورهای خاورمیانه از شرایط اسفناک انسانی و شرایط فاجعه بار ناشی از جنگ‌های تحمیلی ظالمانه برخی از کشورها رنج می‌برند، تداوم سیاست زده گی و سیاست بازی‌های رایج و به کارگیری استانداردهای چندگانه در رسیدگی به وضعیت حقوق بشر کشورها، موجب بی اعتمادی بیشتر جامعه جهانی به سازمان ملل می شود.

لازم به ذکر است، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده است.