به گزارش افکارنیوز،

حشمت الله فلاحت پیشه درباره تلاش های پیوسته اروپایی ها برای وضع محدودیت علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه برنامه موشکی با هدف نگه داشتن آمریکا در برجام، اظهار داشت: در حال حاضر سه نظریه در این زمینه وجود دارد؛ نظریه و دیدگاه اول که برای جمهوری اسلامی بوده، این است که برجام کامل و به درستی اجرا نشده و باید به صورت تمام و کمال اجرا شود.

وی افزود: بر این اساس، چون برجام به درستی اجرا نشده، باب هیچ مذاکره ای در موضوع دیگری باز نمی شود و اساسا شکست برجام، یعنی فروپاشی یک معاهده بین المللی.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: نظر دوم برای آمریکایی هاست که اساسا به دنبال ایجاد شکاف در برجام از طریق برخی خط قرمزهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هستند تا از آنجا در موضوع موشکی و سپس موضوعات دیگر وارد شوند.

فلاحت پیشه افزود: نظر سوم نیز ویژه اروپایی هاست که بر اساس آن، برجام همچنان باید اجرا شود، اما باید همزمان با آن، باب مذاکرات دیگر و پرونده های جدید مثل برجام موشکی و برجام حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی باز شود.

وی تصریح کرد: من معتقدم که نظر آمریکایی ها و شخص ترامپ به هیچ وجه عملی نمی شود، چرا که شکستن برجام و فروپاشی آن قطعا باعث می شود ایرانی ها که همین حالا هم منتقد جدی آمریکا در اجرای برجام هستند، در این موضع جدی تر و محکم تر شوند.

این نماینده مجلس اظهارداشت: من وقتی که آقای روحانی گفت خوشحالم که ترامپ بعد از یک سال نتوانسته برجام را پاره کند، از اظهار خوشحالی ایشان دچار تعجب شدم! چرا که ما معتقدیم ترامپ باید به ویژه از طرف اروپایی ها تحت فشار قرار بگیرد که چرا برجام را اجرا نمی کند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: راهبرد نظام از ابتدا هم این بوده است که مذاکره فقط در موضوع هسته ای بوده و در موضوع هسته ای نیز دیدگاه رهبر معظم انقلاب این بوده است که ما باید در موضع برتر و چانه زنی قرار داشته باشیم.

وی افزود: معتقدم تا زمانی که برجام به خوبی و درستی اجرایی نشده و به ویژه آمریکایی ها به وظایفشان در این زمینه عمل نکنند، نمی توان سراغ راه های دیگر رفت؛ البته اروپایی ها به دنبال این هستند که برجام را به عنوان یک نقطه برگشت در حوزه دیپلماتیک خود حفظ کنند، اما در عین حال باب مذاکرات جدید را باز کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر چنین مسئله ای عملی شود، معنی اش آن است که ایران باید تاوان سیاست بازی اروپایی ها را بدهد و طبیعتا ایرانی ها به هیچ عنوان حاضر نیستند چنین هزینه ای را بپذیرند.