به گزارش افکارنیوز،

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تائید دیدار محمدجواد ظریف و جان کری در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: وزیر امور خارجه همیشه در حاشیه این گونه اجلاس‌های بین المللی در چهار چوب دیپلماسی فعال و همه جانبه و در جهت تامین منافع و مصالح جمهوری اسلامی با شخصیت‌ها و نخبگان حاضر در این اجلاس‌ها از تمامی نقاط جهان از جمله نخبگان غیر دولتی آمریکایی ملاقات می‌کند.

وی افزود: چنین دیدار‌هایی بخشی از سیاست‌ها و رایزنی برای استفاده بهینه از فرصت جهت تبین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و در جهت تامل هر چه گسترده‌تر با جهانیان و در مسیر حداکثری تامین منافع ملی است.

قاسمی ادامه داد: ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ هم علاوه بر دیدار‌های پر شمار با سایر مقامات دولتی و غیر دولتی دیگر کشور‌ها هم چنین با جان کری و ارنست مونیز وزیران خارجه و انرژی دولت سابق آمریکا که رویکرد منتقدانه‌ای در قبال سیاست‌های دولت ترامپ دارند دیدار کرد.

‎سخنگوی وزارت خارجه افزود: در جریان این دیدار‌ها در حاشیه اجلاس مونیخ طرف ایرانی علاوه بر مذاکرات و گفت و گو‌های رسمی با مقامات دولتی با نخبگان و شخصیت‌های سیاسی سابق تبادل نظر‌های قابل توجهی به عمل آورد.

وی خاطر نشان کرد: ‎واقعیت آن است که در جهان امروز بهره برداری از تمامی امکانات و فضا‌های موجود و استفاده از هنر دیپلماسی عمومی برای بیان مواضع منطقی و خردمندانه ایران کاری است سترگ و قابل توجه و موثر، البته این شخصیت‌های آمریکایی امروز افرادی غیردولتی و از افراد با نفوذ و موثر در افکار عمومی آمریکا و حتی از منتقدان جدی سیاست‌های اقای ترامپ محسوب می‌شوند.

گفتنی است «محمدجواد ظریف» روز یکشنبه (۲۹ بهمن ۱۳۹۶) برای حضور و سخنرانی در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرد. وی کمتر از یک روز در مونیخ اقامت داشت و در حاشیه این اجلاس با برخی از همتایان خود و مقامات و شخصیت‌های سیاسی از سایر کشور‌ها که در اجلاس حضور داشتند دیدار و در خصوص مهمترین مسائل و چالش‌های بین المللی و راه حل‌های سیاسی و دیپلماتیک آن رایزنی کرد.