به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای فرانسوی‌اش در پاسخ به خبرنگار رویترز در خصوص برجام و نقش ایران در خاورمیانه گفت:‌ در مورد تغییر مفاد برجام دیدگاه منفی داریم و مثل فرانسه معتقدیم که این توافق بین‌المللی باید به‌طور کامل اجرا شود. اگر قرار است مسائل دیگری هم مربوط به ایران در این قالب یا قالب دیگر به مذاکره گذاشته شود، این کار باید با مشارکت ایران و بر اساس اجماع انجام شود، نه از راه اولتیماتوم.

به گفته وزیر خارجه روسیه، بازبینی در برجام بسیار خطرناک است و اگر برخی تمایل دارند در این چارچوب مسائل دیگری مطرح شود، باید با مشارکت ایران اقدام کنند.

لاوروف با توجه به موضع آمریکا در بازبینی مفاد برجام گفت: آمریکا، روسیه را کشوری که قراردادها و امور بین‌المللی را بازبینی می‌کند، معرفی کرده است حال آنکه دیدیم در توافقی مثل موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس، آمریکایی‌ها این گونه رفتار کردند.

وی در ادامه گفت:‌ عوامل زیادی در بی‌ثبات شدن اوضاع منطقه نقش دارند؛ اول از همه تهاجم (آمریکا) به عراق بود که به فروپاشی حکومت این کشور منجر شد. اقدام نظامی آمریکا و انگلیس (درعراق) بدون توجه به مخالفت‌های بین‌المللی آغاز شد و مسکو، برلین و پاریس آن را محکوم کردند. سپس به لیبی حمله کردند که آن هم مخرب بود و منجر به فروپاشی حکومت این کشور شد و هم اکنون شاهد هستیم که تروریست‌ها از لیبی به مانند پایگاهی استفاده می‌کنند. مساله یمن نیز ایجاد شد، حال آنکه مساله فلسطین هم حل نشده باقی مانده است. به این ترتیب نیروی بی‌ثبات کننده در منطقه بی‌شمار است؛ پس کسانی که می‌خواهند ایران را متهم و این کشور را وادار به صرف‌نظر کردن از منافع خود کنند، منصفانه عمل نمی‌کنند.

لاوروف افزود: روسیه برای این منظور تلاش می‌کند و پیشنهاد داده است تا پنج کشور عربی منطقه خلیج فارس با ایران مذاکره کنند و اعضای شورای امنیت و اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگوها مشارکت داشته باشند چرا که به عقیده ما تنها از راه مذاکره می‌توان مشکلات را حل و فصل کرد.