به گزارش افکارنیوز،

«هایکو ماس» وزیر خارجه جدید آلمان در دیدار با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی‌اش در پاریس بر ضرورت همکاری برای حفظ توافق هسته‌ای ایران (برجام) تأکید کرد.

وزیر امور خارجه جدید آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی‌اش گفت برلین تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران را ادامه می‌دهد.

حساب کاربری وزارت خارجه آلمان، بامداد پنجشنبه به نقل از «ماس» نوشت: «همکاری نزدیک با شرکای فرانسوی‌مان در موضوعات بین‌المللی نظیر روسیه، سوریه، اوکراین و ایران را ادامه خواهیم داد.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تلاش خواهیم کرد.» آلمان، در کنار فرانسه و انگلیس سه کشور اروپایی هستند که در حین مخالفت با مواضع دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی مبنی بر لغو «برجام»، با درخواست‌های آنها برای تشدید فشارها علیه تهران در حوزه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای همراه شده‌اند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز 22 دی‌ماه، در جدیدترین اقدام خود ضد برجام علی‌رغم تمدید رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تهدید کرد ممکن است این آخرین باری باشد که این کار را انجام می‌دهد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت در صورتی که نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام نکنند او در موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها (120 روز بعد)، آمریکا را از برجام خارج خواهد کرد.

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا که از سمتش برکنار شد، روز دوم بهمن‌ماه بعد از دیدار با مقام‌های انگلیسی در لندن گفت «کشورهای اروپایی بر سر تشکیل کارگروهی با مأموریت «اصلاح برجام» موافقت کرده‌اند.» مقام‌های کشورهای اروپایی هنوز رسماً درباره این ادعا موضع‌گیری نکرده‌اند.