نشست تحلیل برجام با حضور و سخنرانی سیدمحمد کاظم سجادپور رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران، محمدابراهیم طاهریان‌فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، استادان و دانشجویان روابط بین الملل و تعدادی از دیپلمات‌های خارجی در دانشگاه توب در آنکارا  برگزار شد.
در این نشست محتوای توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
سیدمحمد کاظم سجادپور با اشاره به اینکه برجام را تنها با خبرهای لحظه‌ای می‌توان تحلیل کرد، گفت: هرگونه عقب نشینی و خروج احتمالی از برجام  چالشی اساسی برای آمریکا است.

وی افزود: برجام قرارداد بین ایران و ایالات متحده نیست بلکه سندی حقوقی بین‌المللی بین کشورهای اثرگذار در معادلات جهانی، محسوب می‌شود.
سجادپور بیان کرد: ایران یک برتری اخلاقی در زمینه امضا و اجرای برجام دارد و سیاست ایران همراه و همگام با عمل به تعهدات خود در برابر برجام است و این نوعی برتری محسوب می‌شود.
وی افزود: آمریکا تنها یکی از عناصر این مجموعه محسوب می‌شود و همه واقعیت برجام نیست.
سجادپور با بیان اینکه قدرت عمل و مانور ایالات متحده آمریکا به خاطر موقعیت جهانی اش رو به کاهش گذاشته است، اظهار داشت: واقعیت‌های منطقه‌ای نشان دهنده برجسته شدن نقش ایران و ترکیه و سایر کنشگران منطقه‌ای است و همچنین ظرفیت مدیریت ایران در مسائل مختلف، روی هم رفته فضای عمل ایالات متحده را محدود می‌کند و هرگونه عقب نشینی از برجام از سوی آمریکا چالشی بزرگ برای ایالات متحده خواهد بود.
این استاد دانشگاه خروج احتمالی آمریکا از برجام را چالشی بزرگ برای کشورهای دیگر طرف برجام نیز دانست و گفت: تنها موردی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تا به حال نتوانسته اقدامات دوره اوباما را در خصوص آن لغو کند، توافق برجام است.
وی علت خارج نشدن از برجام را نه علاقه ترامپ بلکه ماهیت و ساختار آن عنوان کرد و افزود: برجام به لحاظ حقوقی محدودیت‌هایی ایجاد کرده که ترامپ تاکنون نتوانسته آن را لغو کرده و یا از ان خارج شود.
سجادپور اضافه کرد: تمام بازیگران مخالف خروج احتمالی آمریکا از برجام هستند و در طی بیش از یک سال گذشته اروپایی‌ها سعی کردند که آمریکا را بر ماندن در برجام تشویق کنند.
وی اظهار داشت: اینکه چه چیزی تصمیم نهایی ترامپ در خصوص برجام خواهد بود، معلوم نیست چرا که او فرد پیش بینی ناپذیری است و تصمیم‌های فی البداهه هزینه ساز زیادی گرفته و لذا نوع واکنش‌ها در خصوص برجام بستگی به اقدامات بعدی خواهد داشت.