به گزارش افکارنیوز،

 «عباس عراقچی» معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته در همایش بین المللی «افغانستان روند صلح آمیز، همکاری در زمینه امنیت و همکاری‌های منطقه‌ای» گفت: مذاکرات صلح آمیز تنها راه حل مشکلات افغانستان است و ما در این زمینه از دولت این کشور حمایت می‌کنیم.

وی افزود: جنگ در افغانستان یکی از بزرگترین مشکلات منطقه است که باید از طریق همکاری‌های جامعه جهانی حل و فصل شود.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: هم اکنون امنیت در افغانستان در پائین ترین سطح خود قرار دارد و این موضوع منجر به افزایش فقر و تقویت گروه‌هایتروریستی شده است. 

این دیپلمات ارشد ایران تصریح کرد: 14 ساله است که در افغانستان جنگ ادامه دارد، حضور نیروهای خارجی به بهبود اوضاع این کشور کمکی نکرد، به این دلیل تنها راه حل و فصل اوضاع افغانستان آغاز مذاکرات صلح آمیز است.

عراقچی ادامه داد: ما از گام‌های مثبت دولت افغانستان مبنی بر اخراج نیروهای خارجی و افزایش پتانسیل افغانستان حمایت می‌کنیم زیرا این گام‌های مقدماتی در مسیر ایجاد شرایط برای مذاکرات و حرکت به سوی صلح و حل و فصل مسائل این کشور می‌باشد.

 وی یادآوری کرد: گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان، سوریه و عراق اوضاع منطقه را وخیمتر کردند و همه کشورها برای حمایت از افغانستان  بایستی همکاری نزدیکی داشته باشند.   

عراقچی تأکید کرد: ما می‌خواهیم به اجرای طرح‌های اقتصادی و صنعتی افغانستان و منطقه کمک کنیم و در این زمینه توسعه ارتباطات حمل و نقلی از اهمیت زیاد برخوردار است.

وی افزود: به این دلیل جمهوری اسلامی ایران در مسیر دسترسی به بندر «چابهار» فعالیت خود را آغاز و در تابستان سال 2017 میلادی با هدف توسعه این بندر با افغانستان و هند قرارداد همکاری 3 جانبه امضا کرد.

عراقچی در پایان گفت: ایران همچنین برای راه آهن «هرات» اهمیت خاصی قائل است زیرا امکان اتصال افغانستان به آسیای مرکزی و راه آهن ایران را فراهم می‌کند.