به گزارش افکارنیوز،
کتاب "پیرامون بیداری اسلامی" شامل یازده گفتار از بیانات مقام معظّم رهبری در سال‌های گذشته است که موضوع اصلی و مشترک آن‌ها ریشه‌ها، زمینه‌ها، علل و تحلیل جریان اصیل بیداری اسلامی در جهان اسلام می‌باشد.
 
این کتاب توسط انتشارات انقلاب اسلامی ایران به چاپ رسیده و در قطع رقعی با تعداد صفحه ۱۹۲ به قیمت ۶۸۰۰ تومان به مخاطبان و اهالی کتاب عرضه می‌شود.

مطالعه این بیانات که تنها بخش کوچکی از تحلیل‌ها و نظرات معظّم له که در سال‌های مختلف است بخوبی نشان دهنده‌ی اصالت بیداری اسلامی، نقش انقلاب اسلامی در آن، و تحقّق وعده‌های تخلف‌ناپذیر الهی در هدایت‌ها و امداد‌های خداوند متعال نسبت به حرکت‌های منطبق با فطرت مسلمانان در بیداری و احیای حقوق و ارزش‌های غارت شده به دست مستکبران در طول تاریخ می‌باشد.
یازده گفتار مقام معظم رهبری پیرامون بیداری اسلامی
در بخشی از این کتاب آمده است: من به شما برادران و خواهران و به همه‌‌ى مسلمانان، بخصوص کسانى که می‌توانند در هدایت توده‌هاى مردم نقشى ایفاء کنند، عرض میکنم؛ امروز روزى است که اسلام به فداکارى و اقدام همه‌‌جانبه‌‌ ملّتها احتیاج دارد؛ امروز روزى است که استکبار با خبیث‌‌ترین و پلیدترین چهره‌اش، خود را در مقابل ملّتها به نمایش درآورده است؛ امروز روزى است که استکبار با غرورِ تمام آماده است که ملّتها و کشورهایى را در راه مطامع خود قربانى کند. امروز اوضاع در دنیاى اسلام تفاوت کرده است؛ بیدارى اسلامى در سرتاسر دنیاى اسلام محسوس است؛ حرکت و نهضت عظیمى در مراحل مختلف در همه‌ى دنیاى اسلام مشاهده مى‌‌شود؛ میلِ برگشت به اصول و مبانى اسلامى، که مایه‌ى عزّت و پیشرفت و ترقّى است. روشنفکران، علما و سیاسیون دنیاى اسلام این حرکت را باید تقویت کنند.
 
لزوم هوشیاری در برابر فریبکاری غرب برای نفوذ مهره‌های خود

به مانور‌های سیاسی و مزورانه‌ی آمریکا و غرب، اعتماد نکنید. آن‌ها که تا چند روز پیش از رژیم فاسد پشتیبانی می‌کردند، اکنون که از نگهداشتن آن ناامید شده اند دم از حق ملّتها می‌زنند. آن‌ها با این پوشش، تلاش می‌کنند مهره‌ها را جابه‌جا کنند و با چهره‌سازی، وابستگان خود را بار دیگر بر شما مسلط کنند. این توهین به شعور ملّتها است، آن را تحمل نکنید و جز به استقرار یک نظام کاملا مستقل و مردمی و مؤمن به اسلام رضایت ندهید.
 
بیداری اسلامی با بازگشت به اسلام

حساس‌ترین بخشهاى جهان اسلام را نهضت بازگشت به اسلام و اعاده عزّت و هویّت و رهایى فراگرفته است و همه‌جا شعار «الله‌اکبر» به گوش می‌رسد. ملّتهاى عرب، دیکتاتورهایشان را نمی‌خواهند؛ سیطره دست‌نشاندگان و طواغیت را بر خود، دیگر تاب نمى‌آورند؛ از فقر و عقب ماندگى و تحقیر و وابستگى به ستوه آمده اند؛ سکولاریسم را در سایه ى سوسیالیسم و لیبرالیسم و ناسیونالیسم قومى آزمودند و همگى را بن‌بست یافتند؛ و البته ملّتهاى عرب به دنبال افراطى گرى، خشونت مذهبى، بازگشت به عقب، تعصبات فرقه‌اى و قشریگرى با برچسب اسلام‌گرایى نیز نیستند. بى شک غرب می‌کوشد انقلاب‌ها را تبدیل به ضد انقلاب کرده و نهایتاً با بازسازى رژیمهاى قدیمى به شیوه‌ى جدید و تخلیه ى احساسات توده‌ها و جا‌به جایى اصول و فروع و تغییر مهره‌هاى خود و اصلاحات صورى و تصنعى و ظاهرسازى دموکراتیک، دوباره براى ده‌ها سال دیگر سیطره ى خود را بر جهان عرب حفظ کند.
یازده گفتار مقام معظم رهبری پیرامون بیداری اسلامی
بیداری اسلامی؛ جریانی ریشه‌دار و نه موجی گذرا

حاصل آنکه حقایق رو به افزایش کنونى در دنیاى اسلام، حوادث بریده از ریشه‌هاى تاریخى و زمینه‌هاى اجتماعى و فکرى نیستند تا دشمنان یا سطحى‌نگران بتوانند آن را موجى گذرا و حادثه اى در سطح بینگارند و با تحلیلهاى انحرافى و غرض‌آلود، مشعل امید را در دل ملّتها خاموش سازند
 
مبارزه‎ با استکبار؛ مبارزه‌ همت‌ها و اراده‌ها

مبارزه، مبارزه‌ همت‌ها و عزم‌ها و اراده هاست. هر طرف اراده ى قوى‌ترى داشته باشد، او غالب است. آن کسى که دلش متکى به خداى متعال است، او غالب است. «ان ینصرکم الله فلا غالب لکم»؛ اگر نصرت خدایى را به دست بیاورید، هیچ‌کس بر شما غلبه نخواهد کرد؛ شما پیش خواهید رفت. ما می‌خواهیم ملّتهاى مسلمان که تشکیل دهنده‌ى امّت بزرگ اسلامى اند، آزاد باشند، مستقل باشند، عزیز باشند، تحقیر نشوند؛ با احکام مترقى و متعالى اسلام، زندگى خودشان را سامان بدهند؛ و اسلام می‌تواند. در طول سالیان دراز، ما را از لحاظ علمى عقب نگه داشتند؛ فرهنگ ما را پامال کردند، استقلال ما را از بین بردند. امروز ما بیدار شده‌ایم. ما میدانهاى علم را هم یکى پس از دیگرى تصرف خواهیم کرد.