به گزارش افکارنیوز،

تظاهرات موافقان و مخالفان رئیس جمهوری پیشین در حالی برگزار شده که قرار است دیوان عالی برزیل به زودی رای خود را در این مورد اعلام کند که آیا لولا داسیلوا که در دادگاه مقدماتی به 11 سال حبس محکوم شده، باید تا پایان رسیدگی به درخواست تجدید نظر به قید وثیقه آزاد باشد یا اینکه فورا زندانی شود.

رئیس جمهوری پیشین برزیل پیشتر در ارتباط با اتهام فساد مالی در زمان ریاست جمهوری خود مجرم شناخته و به 11 سال حبس محکوم شده است اما درخواست تجدیدنظر او در حال حاضر در دست بررسی است. وی همچنین با شش فقره اتهام رشوه‌خواری مواجه است که هنوز به آنها رسیدگی نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری برزیل در ماه اکتبر سال جاری برگزار می‌شود و رئیس جمهوری جدید کار خود را از اول سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد.

لولا داسیلوا گفته است که خود را نامزد این انتخابات خواهد کرد. طبق قوانین برزیل، اگر تا زمان برگزاری انتخابات، دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه اولیه را تایید کند، آقای داسیلوا اجازه شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و در غیر اینصورت، می‌تواند داوطلب نامزدی در انتخابات شود و درصورت پیروزی، پیگیری پرونده‌های مطرح شده علیه او در دادگاه‌های عادی تا پایان دوره ریاست جمهوری متوقف خواهد شد. قوانین برزیل محکومان کیفری را تا هشت سال از نامزدی در انتخابات محروم می‌کند.

لولا داسیلوا تمامی اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته است که پیگرد قضایی علیه او با توطئه سیاستمداران مخالف آغاز شده که به این وسیله، در صدد جلوگیری از بازگشت او به صحنه سیاسی برزیل هستند.

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته، لولا داسیلوا با فاصله قابل توجهی از رقبای احتمالی خود در این انتخابات پیشتر است.

همزمان با برگزاری تظاهرات موافق و مخالف، ژنرال ادوردو ویلیاس بوآس، رئیس ستاد مشترک ارتش برزیل، در حساب توییتر خود صراحتا حضور داسیلوا در انتخابات را به صلاح ندانسته است.