به گزارش افکارنیوز،

الکساندر شولگین، نماینده روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با اشاره به روند تحقیقات در پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در خاک انگلیس، اظهار کرد: شرکای انگلیسی ما بر خلاف پروتکل تعیین شده در کنوانسیون سازمان منع سلاح‌های شیمیایی عمل کرده و با استفاده از حقه‌های رویه‌ای خواهان کمک این سازمان شده‌اند تا از این طریق بر نتایج بررسی‌های خود مهر تایید بزنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز قبل از این اظهارات مشابهی مطرح کرد و گفت: غرب سعی می‌کند از ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس سوءاستفاده کند. طرح اتهام استفاده از عامل شیمیایی توسط روسیه در خاک انگلیس موضوعی است که کشورهای غربی با استفاده از آن می‌خواهند مسکو را وادار کنند از طرح مباحث حقوقی در زمینه پرونده استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه صرف‌نظر کند.

نماینده روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی همچنین اعلام کرد: روسیه، ایران و چین طرحی را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای انجام بررسی مشترک درخصوص پرونده اسکریپال ارائه دادند.

این طرح اما به گفته نماینده روسیه در جلسه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی رد شده است. وی در این زمینه بیان کرد، متأسفانه پیشنهاد روسیه، ایران و چین حمایت لازم را برای تصویب به دست نیاورد. در مجموع ۲۳ کشور از این ابتکار عمل حمایت کرده یا به آن رأی ممتنع دادند.

وی خاطرنشان کرد، این طرح شامل بررسی مشترک با انگلیس و تلاش برای روشن ساختن صحت اتهام‌های مطرح شده علیه روسیه بود.

شولگین ادامه داد: این سه کشور از شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواسته‌اند که به بخش فنی این سازمان دستور دهد تمامی تدابیر لازم برای انجام کار مشترک اتخاذ شود.

اظهارات نماینده روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی پس از نشست این سازمان مطرح شده است. به دنبال ناتوانی لابراتوار نظامی انگلیس در اثبات تولید ماده شیمیایی مورد استفاده در حمله به جاسوس سابق روس در کشور روسیه، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز چهارشنبه نشستی پشت درهای بسته برگزار کرد. درخواست برگزاری این نشست از سوی روسیه مطرح شده بود.

این مقام روس تصریح کرد: پیشنهادهای مسکو درخصوص انجام بررسی درباره پرونده اسکریپال با حمایت شرکای غربی روسیه مواجه نشده و کشورهای غربی تلاش کرده‌اند فرآیند طبیعی نشست سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره پرونده اسکریپال را مختل کنند.

در حالی که ولادیمیر پوتین به تازگی تحقیقات جامع با مشارکت روسیه را درباره مسمویت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس خواستار شد، نمایندگی انگلیس در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با این درخواست مخالفت و اعلام کرد: این درخواست تاکتیکی گمراه‌کننده است. اطلاعات غلط دیگری برنامه‌ریزی شده تا مقام‌های روس از پرسش‌هایی که باید پاسخ دهند، طفره بروند.

 ماجرای مسمومیت جاسوس سابق روس در انگلیس در روزهای گذشته بحرانی دیپلماتیک در روابط میان روسیه و شماری از کشورهای غربی ایجاد کرده است.