به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لاوروف در دومین روز برگزاری کنفرانس بین المللی امنیتی مسکو گفت: علت اصلی بروز مشکلات، یک جانبه گرایی آمریکا و غرب است و به نظر می رسد واشنگتن، لندن و متحدان آن ها از تراژدی در عراق، سوریه، لیبی و اوکراین درس نگرفته اند.

وزیر خارجه روسیه افزود: آن ها از دیدگاه ضد روسی به مسائل می نگرند و کشورها را طبق اصل «با ما یا ضد ما» دسته بندی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: طرح بازبینی توافقات بین المللی، توافقنامه مینسک برای حل مساله اوکراین را هم شامل می شود و اقدامات و کارشکنی اوکراین در اجرای این توافقنامه و تلاش برای حل مناقشه دونباس با استفاده از زور از سوی غرب نادیده گرفته می شود.

**رفتار غرب در مبارزه با تروریسم دوگانه است

لاوروف با انتقاد از رویکرد غرب در مساله مبارزه با تروریسم گفت: استفاده از برگه تروریسم و تقسیم تروریست ها به خودی و غیرخودی ادامه دارد، آمریکا می خواهد از هرج و مرج و بحران استفاده تا حضور خود را در منطقه حفظ کند چرا که هدف این کشور برتری استراتژیک در سطح جهانی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین به مسائلی همچون استقرار سامانه پدافند موشکی در مجاورت مرزهای روسیه و مشکلات مربوط به عرصه سایبری به عنوان چالش های مهم اشاره کرد.

**مسکو خواهان رفع تنش ها است

وی سپس غرب را به تلاش برای سیاه نمایی روسیه متهم کرد و گفت: در راستای این سیاست، مساله مسمومیت اسکریپال (جاسوس روسی) مطرح و به این بهانه دیپلمات های روسی از چند کشور اخراج شدند.

لاوروف با بیان این که چنین رویکردی از سوی غرب بی سابقه است، خاطرنشان کرد که شماری از کشورها را با فشار مجبور به این کار کردند.

وی گفت که روسیه برای آغاز تحقیقات حرفه ای در این مساله از طریق سازمان منع تسلیحات شیمیایی تلاش کرد اما دیروز این پیشنهاد از سوی آمریکا، انگلیس و متحدانشان رد شد.

لاوروف با تاکید بر علاقه مندی روسیه برای حفظ روابط با اتحادیه اروپا گفت که مسکو خواهان بهبودی روابط و رفع تنش ها است.

لاوروف گفت: اما آمریکا و متحدانش روسیه را در موارد مختلف از انتخابات در آمریکا گرفته تا همه پرسی کاتالونیا متهم می کنند.

وی افزود: از شرکا می خواهیم که برای اثبات ادعاهای خود شواهد ارائه کنند و ما برای همکاری آماده ایم.

وزیر خارجه روسیه هشدار داد که رویارویی، پیامدهای خطرناکی از جمله آغاز مسابقه تسلیحاتی و ایجاد تنش در ساختار مناسبات بین المللی بر جای می گذارد.

وی در سخنان خود همچنین به شکل گیری مراکز جدید قدرت در نظام جهانی اشاره کرد که کشورهایی همچون برزیل و هند از آن جمله است.

لاوروف گفت: نظام جدید مناسبات بین المللی باید دمکراتیک و عادلانه باشد و سازمان ملل نیز در این ساختار نقش مرکزی داشته باشد.

هفتمین نشست بین المللی امنیتی مسکو دیروز چهارشنبه در هتل رادیسیون رویال مسکو آغاز شد.

700 نفر از وزیران، روسای ستاد نیروهای مسلح، مقامات عالی و روسای سازمان های بین المللی از 95 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور دارند.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع در روز نخست و اجلاس عمومی این نشست مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل مهمی همچون تروریسم و سوریه را تبیین کرد.