به گزارش افکارنیوز،

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی کمیسیون حمایت از تولید ملی در مورد نحوه اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار، تعدادی از نمایندگان در خصوص این گزارش نکاتی را مطرح کردند.

قاضی پور: اتاق های بازرگانی منشاء واردات هستند/ دولت مصوبات شورای گفتگو را بررسی نمی کند

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه بر لزوم حمایت از تولید با کنترل نرخ ارز تاکید کرد و گفت: طبق قانون مصوبات شورای گفتگو حداکثر باید ظرف ۳۰ روز در دستور کار هیئت دولت قرار گیرد. تا به حال هیئت دولت اقدامی برای بهبود فضای کسب و کار و بررسی مصوبات شورای گفتگو انجام نداده است.

وی یکی از مشکلات سر راه تولید را اتاق های بازرگانی به ویژه اتاق بازرگانی تهران خواند و گفت: اتاق های بازرگانی بیشتر به دنبال واردات هستند و در راستای تسهیل فضای تولید و کسب و کار اقدام قابل توجهی انجام نمی دهند.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اظهارداشت: با واردات، ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شده و اشرافی گری و شکاف طبقاتی افزایش می یابد.

فریده اولادقباد: تنها ۱۰ حکم از قانون بهبود فضای کسب و کار اجرا شده است، ۱۸ حکم ناقص و ۲۵ حکم کاملاً اجرا نشده است

در ادامه فریده اولادقباد نماینده مردم تهران در خصوص این گزارش گفت: حدود ۶ سال از تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار می گذرد. مهمترین هدف این قانون حمایت از تولید ملی بود که تاکنون به این هدف دست پیدا نکرده است.

عضو کمیسیون آموزش اظهارداشت: علی رغم گذشت ۶ سال تنها ۱۰ ماده از این قانون اجرایی شده، ۱۸ حکم به صورت ناقص و ۲۸ حکم نیز به طور کامل اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: ۲۵ حکمی که اجرا نشده اند در راستای ایجاد شفافیت اقتصادی، افزایش امنیت، امنیت سرمایه گذاری و بهبود محیط کسب و کار بوده است.

وی با بیان اینکه پیشرفت و توسعه اقتصادی مرهون افزایش شفافیت اقتصادی و کاهش بروکراسی است، گفت: نباید با استقراض و فاینانس کشور را به سمت بدهکار شدن سوق دهیم. تصویب و اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار وفاق و وحدتی را میان بخش دولتی و خصوصی ایجاد می کند.

وی با انتقاد از حضور نامنظم وزرا در جلسات شورای گفتگو با بخش خصوصی گفت: این امر منجر شده کارایی این شورا از بین برود.

در ادامه علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری گفت: بخش عمده قانون بهبود محیط کسب و کار علی رغم گذشت حدود ۶ سال اجرایی نشده است. اهداف این قانون بسیار مهم بود اما در عمل منتج به اجرای این قانون نشده است.

قوامی: انتقاد از کاهش تعرفه واردات/ روحانی با وعده اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار رای آورد اما عمل نکرد

در ادامه هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ که متولی اصلی تهیه این گزارش بود گفت: مسئله کشور این است که فضای کسب و کار فضای مساعدی نیست.

وی ادامه داد: طبق قانون برنامه ششم توسعه باید سالانه ۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شود اما این حکم نیز محقق نشده است.

وی با بیان اینکه علی رغم گذشت ۵ سال تنها یک پنجم احکام قانون بهبود فضای کسب و کار اجرایی شده است، گفت: نماینده دولت در مجلس اعلام کردند که رتبه ایران در فضای کسب و کار از رتبه ۱۵۴ به ۱۱۷ کاهش یافته است که این نشان دهنده بهبود فضای کسب و کار است اما بنده معتقدم با تغییر شاخص ها رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار کاهش یافته است. افزایش رتبه ایران به ۱۲۰ و ۱۲۴ در بهبود فضای کسب و کار نیز نشان دهنده عدم تغییرات جدی در محیط کسب و کار کشور است.

قوامی با انتقاد از نوسانات بازار ارز گفت: تولید کنندگان برای سرمایه گذاری، وام های ارزی از صندوق توسعه ملی گرفته اند که باید به صورت ارزی نیز ان را بازپرداخت کنند اما جهش های بازار ارز طی ماه های اخیر فضای کسب و کار را ناامن کرده و سرمایه گذاران را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس گفت: آقای روحانی برای گرفتن رای مردم در دولت یازدهم وعده اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار را دادند اما بعد از گذشت حدود ۶ سال هنوز این قانون اجرایی نشده است.

نایب رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی با انتقاد از کاهش تعرفه واردات کالاهای فولادی گفت: تعرفه کالاهای فولادی از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که آمریکا برای حمایت از کالاهایش تعرفه ها را افزایش داده است اما متاسفانه ما دیوار تعرفه ها را کوتاه کرده ایم.

قوامی تاکید کرد: هدف این قانون شفاف سازی و مناسب سازی فضا برای بخش خصوصی بود. وی قانون مالیات بر ارزش افزوده را یکی از عوامل خراب کردن فضای کسب و کار خواند.

انتقاد فولادگر از حضور نامنظم وزرا در شورای گفتگو

در ادامه حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی مستلزم بهبود مستمر فضای کسب و کار است. یکی از روش های بهبود فضای کسب و کار، اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار است. باید عزم ملی در این خصوص وجود داشته باشد.

وی هدایت نقدینگی به سوی تولید را یکی از نتایج مهم بهبود محیط کسب و کار خواند و گفت: در مواد ۲-۳ و ۶۰ قانون بهبود فضای کسب و کار از دولت خواسته شده بود در تدوین آئین نامه ها نظر بخش خصوصی را هم بگیرد اما به نظر می رسد این اقدام انجام نشده است.

نماینده مردم اصفهان اظهارداشت: بسیاری از مشکلات تولید در شورای گفتگو قابل حل است. رئیس شورا در سطح ملی، وزیر و در سطح استانی، استاندار است. حضور برخی اعضای دولت در شورای گفتگو نامنظم است که باید اصلاح شود.

وی همچنین از تدوین گزارشی در خصوص علل ارتقاء رتبه ایران در محیط کسب و کار خبر داد و از قوه قضائیه و کمیسیون قضائی خواست لایحه تجارت را به ثمر برساند.