به گزارش افکارنیوز،

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور سفر به چند کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی و در اولین مقصد این سفر وارد داکار پایتخت سنگال شد در بدو ورود در جمع خبرنگاران درباره اهداف سفرش عنوان کرد: این سفری به چهار کشور آفریقا و آمریکای جنوبی برای تقویت روابط دوجانبه و اقتصادی است.

وی با ذکر این نکته که با یک هیأت بزرگ از مدیران بخش خصوصی و دولتی در سنگال هستیم، اظهار داشت: ما سابقه روابط خوبی با سنگال و همکاری‌های خوبی در بخش اقتصادی داریم و در این سفر علاوه بر گفت‌وگو‌های سیاسی و منطقه‌ای با این کشور به عنوان کشور مهم به ویژه در منطقه آفریقای فرانکوفون (فرانسوی زبان) درباره موضوعات اقتصادی و همکاری‌های گسترده‌تر اقتصادی صحبت خواهیم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حضور خوبی در بخش اقتصادی در سنگال دارد، به تولید خودروی ایرانی در سنگال اشاره کرد و افزود: زمینه‌های بسیار خوبی برای همکاری وجود دارد و امیدواریم در این سفر بتوانیم گسترش روابط و زمینه برای صادرات کالا‌های غیرنفتی و خدمات فنی و مهندسی را با دوستان سنگالی و در مراحل بعدی سفر با سایر کشور‌هایی که در این سفر به آنجا خواهیم رفت، دنبال کنیم.

نمایندگانی از بخش‌های اقتصادی و همچنین کارآفرینان وزیر خارجه را در این سفر همراهی می‌کنند.

ظریف در این سفر با رئیس جمهور، رئیس مجلس نمایندگان و وزیر خارجه سنگال دیدار و در نشست مشترک اقتصادی ایران و سنگال نیز حضور خواهد یافت.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص گفت: این سفر در ادامه سفر‌های قبلی وزیر امور خارجه در راستای تنوع‌بخشی و روابط خارجی ایران با سایر کشور‌ها صورت می‌گیرد؛ چراکه ما همواره تلاش داشته‌ایم تعامل خود را با کشور‌های مختلف جهان متناسب با آمادگی‌هایشان ارتقاء دهیم.

قرار است ظریف در ادامه این سفر به برزیل و از آنجا به اروگوئه و نامیبیا سفر کند.

وزیر خارجه کشورمان در هفته‌ای که گذشت نیز به ترکیه، جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان سفر کرده بود. سفر به ترکیه به منظور همراهی با رئیس جمهور در نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه درباره روند آستانه در خصوص سوریه و سفر به باکو هم برای شرکت در اجلاس میان دوره‌ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد انجام شد. ظریف همچنین در پاسخ به دعوت مقامات عالی جمهوری خودمختار نخجوان روز جمعه (۱۷ فروردین) سفری چند ساعته به این منطقه داشت.