به گزارش افکارنیوز،

یک منبع نظامی سوری به شبکه خبری «راشا تودی» (RT) گفت که هدف رژیم صهیونیستی از حمله به فرودگاه «تی4» در استان حمص سوریه، حضور ایران نیست. 

 

این منبع که نامش فاش نشد، توضیح داد، این حرف تکراری اسرائیلی‌ها درباره هدف قرار دادن فرودگاه نظامی «تی 4» که حمله به دلیل حضور ایرانی‌هاست، «کذب محض» است و «علت واقعی مسئله دیگری است». 

آر.تی به نقل از این منبع نظامی سوری گفت که تل‌آویو امکانات فرودگاه تی 4 و نوع تجهیزات آن را می‌داند. اسرائیل زمانیکه حس می‌کند «وضعیت آشوب رو به پایان است و سوریه دارد از دل توفان بیرون می‌آید» تلاش می‌کند تا حد امکان وضعیت را در هم بریزد و از هر طریق توان سوریه را تضعیف کند. 

بامداد امروز دوشنبه (20 فروردین)، شبکه خبری «الاخباریه» سوریه اعلام کرد که پایگاه هوایی «تی 4» در ریف استان حمص هدف حمله قرار گرفته است. خبرگزاری رسمی سوریه در آغاز اعلام کرد که چند موشک فرودگاه را هدف قرار داده‌اند و آمریکا مسئول این حمله بوده است اما وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هرگونه دخالت خود را رد کرد و ساعاتی بعد وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسئول این حمله است.

این حمله که با دست‌کم هشت تا ده موشک انجام شده است، سبب جان باختن 15 نفر شده است. وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه پنج فروند و دمشق اعلام کرد که هشت موشک را توانسته است قبل از اصابت به هدف‌، منهدم کند. 

منبع نظامی سوریه همچنین به آر.تی اعلام کرد که بعد از سرنگون شدن جنگنده اف16 اسرائیل در تجاوز قبل به تی‌4 در فوریه گذشته، هواپیماهای این رژیم دیگر تمایلی به ورود به خاک سوریه ندارند. 

این منبع گفت، اگر هماهنگی کامل با آمریکا نبود، این رژیم نمی‌توانست چنین حمله‌ای بکند. 

پیشتر و در طول جنگ سوریه، عناصر داعش در نوامبر سال ۲۰۱۴ این فرودگاه را محاصره کردند ولی نتوانستند آن را به اشغال خود درآورند. این فرودگاه بزرگترین فرودگاه نظامی سوریه است و نقشی مهم در مبارزه با داعش در شرق سوریه (دیرالزور) ایفا کرد.