به گزارش افکارنیوز،

واشنگتن روز سه‌شنبه (امروز) ضمن استقبال از گزارشاتی مبنی بر اقدامات اتحادیه اروپا در بررسی تحریم‌های جدید علیه ایران، اعلام کرد که همچنان خطراتی برای آنهایی که به دنبال تجارت با جمهوری اسلامی ایران هستند، وجود دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، «سیگال مندلکر» معاون خزانه‌داری آمریکا در امور مربوط به تروریسم و اطلاعات مالی تصریح کرد: «همچنان خطراتی در خصوص تجارت (با ایران) وجود دارد زیرا ایران هنوز سیستم خود را اصلاح نکرده است».

وی که در لندن سخرانی می‌کرد بار دیگر همچون دیگر مقامات آمریکایی مدعی شد که ایران بودجه خود را صرف حمایت از گروههایی چون حزب‌الله و حماس و «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه می‌کند و بنابراین هیچ شفافیتی در سیستم بانکداری ایران وجود ندارد.

مندلکر ادامه داد: «بار مسئولیت بر دوش ایران است و ما همچنان بر خطرات تجارت با این کشور تأکید می‌کنیم زیرا آنها اقداماتی را که وعده داده بودند، انجام ندادند».

این مقام آمریکایی همچنین به اقدامات اخیر انگلیس علیه روسیه در پی مسموم شدن «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روس که در «سالزبری» انگلیس مسموم شده بود، اشاره کرد و گفت که تمایل دارد با بریتانیا در خصوص وضع تحریم‌ها علیه روسیه همکاری بیشتری داشته باشد.

اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI6 در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.

اسفندماه سال گذشته اسکریپال و دختر ۳۳ ساله‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. در پی این حادثه، دولت انگلیس بلافاصله روسیه را به دخالت داشتن در این حادثه متهم کرد. 

دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.