به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پایان برنامه‌های رسمی خود در برزیل با «میشل تِمِر» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به حجم کنونی روابط اقتصادی دوجانبه، خواستار تبدیل روابط دو کشور به یک روابط عمیق اقتصادی و در عین حال ایجاد توازن تجاری بین دو کشور شد.

 

 

 وی زمینه‌های همکاری بین دو کشور را در بخش‌هایی چون انرژی، ترانزیت، کشاورزی و فناوری‌های پیشرفته برشمرد که با توجه به پیشرفت‌های موجود در هر دو کشور آنها را مکمل هم خواند.

 ظریف خواستار رفع موانع بانکی از جمله ایجاد روابط کارگزاری بین دو کشور شد.

استفاده از ارزهای ملی دو کشور و تسریع در عملیاتی شدن اعتبار اختصاصی برزیل به کشورمان، همکاری در بخش نفت و گاز، اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه فناوری‌های نوین مانند نانو و بیوتکنولوژی و هوا و فضا از جمله موضوعات دیگر مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران لازمه  عمیق‌تر شدن روابط بین دو کشور را گسترش فعالیت‌های اقتصادی بین ایران و برزیل خواند و از آمادگی کشورمان برای سرمایه‌گذاری کشور برزیل در نفت و گاز و همچنین ترانزیت ایران استقبال به عمل آورد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با قدردانی از موضع دولت برزیل در قبال حق کشورمان در برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته‌ای، خواستار تداوم گفت‌وگوهای سیاسی مستمر و تبادل نظر با آن کشور شد.

میشل تِمِر رئیس جمهور برزیل نیز در این دیدار از علاقه آن کشور به توسعه مناسبات با ایران و نیز همکاری در زمینه فناوری‌های پیشرفته سخن گفت و خواستار تبادل هیات‌ها و تماس‌ها با کشورمان شد.

وی همچنین اظهار داشت: برزیل هیچگونه مشکلی برای توسعه صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد و از آن حمایت می‌کند.

 رئیس جمهور برزیل همکاری با کشورمان در حوزه‌های نفت و گاز را عملی خواند و افزود: تبادل هیات‌های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور باعث نزدیکی و تعمیق مناسبات فیمابین خواهد شد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در موسسه مطالعاتی ریو برانکو برزیل حضور یافت و پس از سخنرانی وزیر امور خارجه، یادداشت تفاهم همکاری این موسسه با دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان امضا شد.