به گزارش افکارنیوز،

مقام های آمریکایی اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با سلمان شاه عربستان از ریاض خواسته است تا به همراه هم پیمانانش در خلیج فارس فورا به مناقشات و اختلافات با قطر پایان دهند.

مقام های آمریکایی افزودند: ترامپ در این گفتگو از شاه عربستان خواسته است تا اختلافات با قطر را حل و فصل کرده و اتحاد بین کشورهای عربی خلیج فارس را مجددا احیا کند و یک جبهه متحد علیه ایران نشان دهند.

این گفتگوی تلفنی 2 آوریل انجام شده و به گفته یکی از مقام های امریکایی لحن صحبت های ترامپ خطاب به سلمان، تحکم آمیز بوده است. هنوز مشخص نیست که پاسخ شاه سعودی به اظهارات ترامپ چه بوده است.

قطر هم پیمان و متحد نظامی دیرینه آمریکا به شمار می رود و میزبان بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه است. ولی روابط دو کشور به خاطر بحران بین در روابط عربی خلیج فارس، تیره و تار شده است.

تابستان گذشته ائتلاف سعودی شامل امارات متحده عربی، قطر و بحرین روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کرده و دوحه را به حمایت از گروه های تروریستی در منطقه متهم کردند.

این چهار کشور عربی تهدید کرده اند که اگر قطر درخواست های مطرح شده را عملی نکند، تحریم های بیشتری را علیه این کشور اعمال خواهند کرد.

قطر کلیه اتهامات مطرح شده از سوی این کشورها را تکذیب کرده است.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، گفت: تمرکز ترامپ همواره بر روی ایران و برنامه های موشکی و هسته ای آن بوده است که همه کشورهای خلیج فارس و همین طور اسرائیل را تهدید می کند. ترامپ بارها تاکید کرده است که اختلافات بین سعودی ها و اماراتی ها با قطری ها هیچ فایده و معنایی ندارد.

ترامپ خواستار اقدامات ملایم برای حل و فصل مناقشه شده است. رئیس جمهور آمریکا ابتدا علنا جانب سعودی ها و اماراتی ها را در این مناقشه گرفت و این مساله تلاش های رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا برای میانجیگری را پیچیده کرد.

ترامپ روز جمعه نیز درباره این مساله با محمد بن زائد آل نهیان ولیعهد ابوظبی گفتگو کرده است. ترامپ روز سه شنبه نیز با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در واشنگتن دیدار و گفتگو کرده است.

تحولات منطقه در شرایطی است که ترامپ تا 12 ماه می فرصت دارد تا لغو تحریم های هسته‌ای ایران را یک بار دیگر تمدید کند.

وی بارها تهدید کرده است که در صورت عدم اصلاح نواقص جدی برجام، از این توافق خارج خواهد شد.