به گزارش افکارنیوز،

'نجات مختار' شامگاه چهارشنبه در اجلاس همکاری های بین المللی هسته ای ایران و چین در پکن خاطر نشان کرد ایران از گذشته با این سازمان همکاری های فنی گسترده ای داشته است و اکنون نیز با سازمان بین المللی انرژی هسته ای همکاری می کند. 
او گفت که همکاری های ایران در بخش های فنی، همچنین امنیت مواد غذایی، مدیریت منابع آب و درمان سرطان و بسیاری زمینه های دیگر است و در طول یک دهه گذشته ایران در بخش فنی توانسته است امتیازها و دستاوردهای زیادی کسب کند. 
مختار تصریح کرد همکاری آژانس با کشورهای در حال رشد برای مصارف پزشکی، بهداشتی و رشد آنها از محورهای مهم همکاری طرفین محسوب می شود. 
او گفت که از لحاظ فنی نیز همکاری هایی در راستای صلح و توسعه فن آوری صلح آمیز انرژی اتمی میان آژانس و کشورها در جریان است تا این کشورها توان و ظرفیت خود را برای بهره گیری از علوم و فنون هسته ای بالا برده و از آن برای رشد و توسعه استفاده کنند. 
مختار تحقیقات در دوره های آموزشی و کارشناسی و اجرای طرح های بین المللی و همکاری های منطقه ای و تبادلات اطلاعات در زمینه های فنی را از محورهای همکاری ها میان آژانس و کشورها دانست و گفت که علوم و فنون هسته ای در عرصه های مختلف چون پزشکی، بهداشت، خدمات، کنترل بیماری سرطان، امور غذایی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. 
او گفت که فن آوری هسته ای برای مطالعات مرتبط با محیط زیست و مدیریت منابع طبیعی و آب مهم است و کشورهای دارای فن آوری می توانند از این امتیازات بهره مند شوند. 
وی مدیریت بر اطلاعات، تقسیم اطلاعات و تبادل کارشناس و تشویق جوانان برای ورود به این عرصه را از دیگر برنامه ها و فعالیت های مهم آژانس بین المللی انرژی اتمی دانست و گفت که سازمان فقط یک آژانس پیشرو در این قلمروها نیست بلکه با سازمان های مهم چون فائو و بهداشت جهانی و محیط زیست و غیره همکاری می کند. 
وی در بخش دیگری از اظهاراتش در این همایش گفت که ایران در بخش های فنی بسرعت پیشرفت می کند و در زمینه امنیت راکتور تحقیقاتی تهران برای نیازهای ملی و راه اندازی نیروگاه بوشهر با استانداردهای بین المللی و تقویت و کنترل امنیت هسته ای و امور فنی، دستاوردهای فراوانی داشته است. 
مقام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که ایجاد بانک داده ها برای مدیریت منابع آب و استفاده از انرژی و فن ‌آوری هسته ای در بخش کشاورزی و توجه به امنیت تاسیسات هسته ای و مدیریت بر ضایعات رادیو اکتیو در بوشهر از دیگر دستاوردهای ایران است. 
او افزود که ایران بر اساس توافق 2015 و به اعتراف آژانس به همه تعهداتش عمل کرده و چین نیز در این راستا نقش کلیدی داشته و آژانس همچنان برای دستیابی به توسعه پایدار از طریق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای با اعضا همکاری خواهد کرد. 
همایش همکاری های بین المللی هسته ای ایران و چین روز چهارشنبه در پکن و با حضور شماری از مقام های ارشد سازمان بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشورمان و وزارت خارجه چین برگزار شد.