به گزارش افکارنیوز،

غلامعلی حدادعادل مشاور عالی مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه ساخت ایران با اشاره به نام گذاری سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید داخلی اظهار کرد: بعد از نام گذاری سال از سوی رهبری، همگان اتفاق نظر پیدا کردند که حمایت از تولید داخلی نامی مناسب و به هنگام است. 

وی افزود:بنده این شعار کاملا ملی است و هیچ انسان عاقلی مخالفتی با این امر ندارد، این شعار فراتر از اختلاف‌های سیاسی، جناحی، و مسائل قومی بوده و مانند چتری بر سر همگان گسترده شده است.

حداد عادل تصریح کرد:این شعار ظرفیت ایجاد وفاق ملی را دارد، مردم عادی و متخصصان بر عمق این مهم صحه می‌گذارند چرا که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده و خوش نشسته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مخاطبان اصلی این شعار بیان کرد: همه در برابر این شعار مکلفند، تنها مردم نیستند که موظف به مصرف کالای ایرانی هستند بلکه مردم، صاحبان صنایع، و مسئولان نظام وظایف خطیری دارند.

وی ادامه داد: مردم موظفند که از کشور، ملت، کارگران و کارآفرینان حمایت کنند و به عزت کشور بیفزایند چرا که می‌بینند دشمن در زمینه اقتصادی با ما چه کرده است، باید توطئه دشمنان را به خودشان بازگردانیم که البته مردم شریف ایران از چنین هوشمندی برخوردار هستند.

حداد عادل تاکید کرد:اگر هرچه خود در اختیار داریم استفاده کنیم بسیار بهتر از آن است که دست نیاز به روی بیگانگان دراز کنیم، مردم ما می‌دانند که اگر کالای ایرانی نخرند کارخانه‌ها بسته شده و افراد بسیاری بیکار می‌شوند و مصائب بسیاری به کشور رو خواهد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تولیدکنندگان نیز باید شعار سال را مغتنم بشمارند چرا که از سوی بالاترین مقام کشور از مردم خواسته شده از کالای ایرانی حمایت کنند و این امر هدیه بزرگیست که رهبر معظم انقلاب به تولید کنندگان داخلی داده اند و آنها موظفند با واکنشی مثبت کیفیت تولیدات خود را بالا ببرند.

وی افزود: البته در بسیاری از مواقع مشکل کیفی کالا‌های ایرانی نتیجه بی دقتی است، به عنوان مثال ممکن است کارگری آنجایی که باید، پیچی را سفت نکرده باشد پس نباید بی کیفیتی را به تمام کالا‌های تولید داخل نسبت داد چرا که ما صنعتگران خوبی داریم و تعمیم این صفت به کالا‌های ایرانی جفاست.

حداد عادل خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان باید قیمت تمام شده محصولات را پایین بیاورند و با فنونی مانند افزایش بهره وری و ابتکار عمل از نرخ تمام شده بکاهند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری یادآور شد: مردم انتظار خدمات پس از فروش دارند و این امر جادبه بزرگی برای جذب مشتری است.

وی اظهار کرد: در ضلع سوم این مثلث حاکمیت قرار دارد که از مقام معظم رهبری آغاز شده و البته دولت و مجلس نیز از این شعار حمایت کرده اند که باید آن را در عمل نشان دهند و قوانین صادرات و واردات را ساماندهی کنند.

حداد عادل گفت:اگر صنعت گر ایرانی به تولید کالا بپردازد و از طرفی با واردات، کالای خارجی به بازار‌های کشور گسیل شود فایده‌ای ندارد چرا که ممکن است دشمنان برای نابودی اقتصاد ما قیمت کالای خود را به حدی پایین بیاورند تا قدرت رقابت از تولیدکنندگان داخلی گرفته شود و در این مواقع دولت است که باید با قدرت به این امور ورود پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نطام بیان کرد: مشکلات ارزی و موانع بسیار دیگری بر سر راه تولید کنندگان قرار دارد که باید برطرف شود در نهایت هیچکس نباید خود را از این پویش مستثنی کند.

وی با تشریح نوع حمایت از تولید داخلی از سوی قوای سه گانه خاطر نشان کرد: یکی از بدترین اتفاق‌ها این است که دولت تولید کنندگان را به دست بانک‌ها بسپارد! دیده نشده که تولید‌کننده‌ای از بانک وام بگیرد و عاقبت بخیر شود.

حداد عادل گفت:ما عدم دخالت در اقتصاد لیبرال را از غربی‌ها آموخته ایم که سرآمد آن امریکا است، به عنوان مثال ترامپ برای آن که وعده‌های اقتصادی خود را محقق کند در تعرفه بندی‌ها با چین و اروپا در افتاده است و با وجود آن که اروپا در زمره هم پیمانان آمریکا قرار دارد ترامپ برای رشد اقتصاد کشورش با آن‌ها بهم زده است لذا دولت با وضع سیاست‌های خاص می‌تواند برای نظم اقتصاد کشور تصمیم بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلح نظام افزود: باید حواسمان باشد تا دست‌هایی در کار نباشد تا با القای برخی مسائل ویژه خواری صورت بگیرد، حمایت باید همه جانبه و منطقی باشد، این گونه نباشد که پس از سه ماه قانون را عوض کرده و آن را کنار بگذاریم.

حداد عادل درباره عدم اقبال مردم برای استفاده از کالای ایرانی گفت: متاسفانه در قشر‌هایی از جامعه نوعی خودباختگی رشد کرده است.

وی ادامه داد: استفاده از کالای خارجی نوعی حیثیت و شخصیت شده همچنین جریانی خارج از کشور بر ذهن مردم خصوصا در فضای مجازی کارکرده است و سعی دارد بر سر خودی بزند و طرف مقابل را پررنگ‌تر نشان دهد.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه جریان مستمری وجود دارد و در تلاش است تا به ایرانیان، «نمی توانیم» و «نمی شود» را تلقین کند، خاطرنشان کرد: مردم ما با انقلاب اسلامی «می‌توانیم» بزرگی را به همه دنیا اعلام کردند یعنی ملت ایران کار عظیمی انجام داد و استقلال خود را بدست آورد از این رو باید به همه موانع غلبه و آن روحیه قدرتمند را زنده کنیم.

وی تصریح کرد: جوان ایرانی نباید از ایرانی بودنش شرمنده باشد بلکه باید به آن افتخار کند. در این صورت مسئله تمایل به خرید جنس خارجی در جامعه قبل از هر چیز که نوعی آسیب فرهنگی است از بین می‌رود و باید این مسئله را علاج کرد.

حداد عادل گفت: معتقدم رابطه‌ای میان نام کالا و ایرانی بودن آن وجود دارد یعنی تولید کنندگان اگر می‌خواهند کالای ایرانی تولید کنند باید نام آن را ایرانی انتخاب و از خط فارسی استفاده کنند نه اینکه نام خارجی روی کالای ایرانی بگذارند.