در حالی که اکثر فعالان بخش خصوصی این روزها از رکود حاکم بر فعالیتهای خود نالانند،صرافیهای میدان فردوسی امروز مملو از مراجعانی بود که لحظه به لحظه جویای نرخ دلار بودند و البته تقاضای اغلب آنان نیز برای خرید به درهای بسته میخورد.

به گزارش فارس، صرافی‌های میدان فردوسی بنا به دستور کانون صرافان موظف به درج نرخ اعلامی بر روی تابلوهای خرید خود شدند و ۱۴۰۰ تومان را به عنوان قیمت خرید و ۱۳۹۰ تومان را به عنوان قیمت فروش بر روی تابلوهای اعلام قیمت خود درج کردند، اما این اطلاعیه رفتارهای متناقضی را در بازار ارز شکل داد.

گزارشها از بازار ارز میدان فردوسی حاکی است اغلب صرافان در پاسخ به مراجعات مردم برای خرید و یا درخواست قیمت به گفتن یک جمله بسنده می‌کنند؛ خرید و فروش نداریم ".
در برخی مغازه‌ها، صرافان اعم از صاحب صرافی و دستیارانش حضور دارند اما درب صرافی قفل و به روی مراجعان بسته است، آنان در داخل به گپ و گفت مشغولند و کسی را نمی‌پذیرند. در این بین هستند صرافی‌هایی که کماکان به معاملات خود ادامه می‌دهند، اما نه با دلار هزار و ۴۰۰ تومانی.

*ابهام مراجعان از دروغ تابلوها

خانمی که از درب یک صرافی پر ازدحام در نبش منوچهری خارج می‌شود در پاسخ به این پرسش که آیا برای خرید مراجعه کرده می‌گوید: خیر، می‌خواستم قیمت بگیرم.

از نتیجه که می‌پرسیم می‌گوید: ۱۶۵۰ تومان می‌فروشند و ۱۵۸۰تومان می‌خرند.

او در عین حال به تابلوی داخل ویترین صرافی اشاره کرده و در حالیکه با ابهام حل نشده‌ای روبروست ادامه می‌دهد: قیمت روی تابلو ۱۳۹۰ و ۱۴۰۰ تومان است.

*توضیح صرافان درباره دروغ تابلوها

یکی از صرافی‌ها در پاسخ به این پرسش که دلیل این وضعیت چیست، می‌گوید: به ما تنها اعلام کردند که قیمت تابلو را اینگونه بزنید ولی هیچ دلاری نداده‌اند که با قیمت ۱۴۰۰ تومان عرضه کنیم.

او ادامه می‌دهند صرافی هر روز دلار را می‌خرد و با چند تومان بالا و پایین می‌فروشد، نمی‌توان انتظار داشت دلاری را که ۱۷۰۰ تومان خریده ۱۴۰۰ تومان بفروشد.

*آنهایی که یک شبه بدبخت شده‌اند

امروز در بازار ارز برخی صرافان از کسانی حرف می‌زدند که در این یکی دو روزه از افت و خیز نرخ دلار زیان‌های سنگینی کرده و به قول معروف بدبخت شده‌اند.

امروز در بازار ارزی که رونق در آن بیداد می‌کرد همه ناراضی بودند، ابهام مردم در برابر دوگانگی نرخ ارز از یکسو و صرافی‌هایی که یا بسته بودند یا کار نمی‌کردند و یا روی جریان موج حرکت کرده و با گرفتن میانه قیمت روی تابلو و ۱۷۸۰ تومانی روز قبل دامنه ریسک خود را تدبیر و به کارشان ادامه می‌دادند.

وضعیت امروز بازار ارز بار دیگر شکست سیاستهای دستوری در بازار را تمام و کمال به نمایش گذاشت.