رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی گفت: علت سفرهای مشایی در صورت قانع نشدن از وزیر امور خارجه سئوال میشود.

به گزارش فارس، احمد توکلی ظهر امروز در حسینیه نصرت مشهد که به همت مجمع ترویج فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی برگزار شده بود اظهار داشت: یکی از سئوالی‌هایی که در کمیسیون خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح است طرح سئوال از وزیر امور خارجه در ارتباط با سفرهای خارجی مشایی است.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا خواسته شده که صورت‌جلسه سفرهای خارجی مشایی ارائه شود.

۹۶ سفر خارجی در مدت ۵ سال برای مشایی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مدت ۵سال آقای مشایی ۹۶ سفر خارجی داشته‌اند و اکنون در این سئوال این مطالب مطرح است که آقای مشایی کجا رفت، چرا به این سفرها رفت و اینکه چه ضرورتی برای این تعداد سفر خارجی برای رئیس سازمان میراثفرهنگی کشور وجود داشته است.

توکلی در ادامه به دیدار مشایی با سفیر اسبق آمریکا در اسرائیل در یکی از سفرهای خارجی مشایی اشاره کرد و گفت: رئیس سازمان میراثفرهنگی کشور چه کاری با سفیر اسبق آمریکا در اسرائیل داشته است.
وی در ادامه به ضرورت حضور نماینده وزارت امور خارجه در دیدارها برای ارائه صورتجلسه اشاره کرد و گفت: مطابق قانون باید در دیدارهای خارجی نماینده وزارت امور خارجه برای ارائه صورتجلسه حضور داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اما در سفرهای آقای مشایی این سئوال مطرح است که چرا نماینده وزارت خارجه در این دیدارها حضور نداشته است و یا اینکه چرا این دیدارها بدون حضور نماینده وزارت امور خارجه باید شکل بگیرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی در ارتباط با نتیجه دادن یارانه‌های نقدی به مردم گفت: نمی‌دانم که نتیجه دادن یارانه‌های نقدی چه چیزی می‌شود و در این ارتباط نیز اظهارنظر نمی‌کنم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: البته آنچه که در ارتباط با مبحثیارانه‌های نقدی می‌توان گفت این است که رئیس‌جمهور در این مسئله معمولا در دقیقه ۹۰ صحبت می‌کند که چه تدابیری برای ادامه راه در نظر گرفته است.

وی گفت: البته اینکه ایشان این‌گونه صحبت می‌کنند از جهاتی درست است و مسئولان کلان کشوری دلیلی ندارد که تمام آنچه را که می‌خواهند انجام دهند و یا در تدابیر خود در نظر گرفته‌اند قبل از اجرا آن را بیان کند.
در صورت اجرا شدن قطع شدن یارانه افراد متمکن از رئیس‌جمهور تشکر می‌کنیم
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین در ارتباط به اینکه یارانه افراد متمکن قطع شود اظهار داشت: در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشکلاتی و قانون‌شکنی‌هایی بروز کرد که اگر این مسئله که قطع شدن یارانه افراد متمکن اجرایی شود ما از رئیس جمهور تشکر می‌کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: البته دادن این پول به افراد پائین دستی خطا است و به نوعی که انجام این کار غیرقانونی است.
توکلی افق اجرای طرح یارانه‌های نقدی را خوب ارزیابی نکرد و گفت: در افق اجرای طرح یارانه‌های نقدی افق خوبی پیش‌رو نیست و در این ارتباط این را می‌توان گفت که در اجرای قانون هدفمند کردن
یارانه‌های سرعت داشتیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این سرعت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هم غیرقانونی بود هم آنکه به مصلحت نبود و در این ارتباط نمی‌دانم چه زمانی قرار است این موضوع توقف داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با طرح سئوال مبنی بر اینکه چرا در پرونده فساد مالی سرعت لازم دیده نمی‌شود، افزود: پرونده فساد مالی یکی از پرونده‌های پیچیده و مهم است و در این ارتباط نمی‌توان با سرعت برای این پرونده‌های حکم صادر کرد.

کمک کنید به قوه قضائیه برای اتمام پرونده

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر قوه‌قضائیه با وجود مشکلاتی که در پیگیری این پرونده دارد به صورت جدی در حال بررسی است.
وی افزود: دادن هرگونه حکم زندان، اعدام و یا مصادره اموال دقت بسیار زیادی می‌خواهد چرا که در این راستا و در این پرونده پول‌های ناحقی جابه‌جا شده است.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته من نیز با شما هم عقیده هستیم که نهایی شدن این پرونده میتواند سریع تر از آنچه که اکنون هست اجرایی و نهایی شود.