به گزارش افکارنیوز،

رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با صدور بیانیه‌ای خروج آمریکا از برجام و یک جانبه‌گرائی رئیس‌جمهور آمریکا را تهدیدی برای سرمایه اجتماعی جهانیان و میراث تمدن بشری خواندند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: ما رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور ضمن تقبیح اقدام ناشایست و غیرمتعارف رئیس‌‌‌جمهور آمریکا در متعهد نبودن به برجام، با توجه به مسئولیت ملی و اجتماعی خود، ضمن تقدیر از کوشش‌های خستگی‌ناپذیر دستگاه دیپلماسی کشور، حمایت خود را از موضع مدبرانه و هوشیارانه رئیس‌ جمهور محترم اعلام داشته و تمامی ظرفیت علمی، پژوهشی و فرهنگی این دانشگاه‌ها را همچون گذشته در خدمت اهداف ملی قرار خواهیم داد.

این بیانیه می‌افزاید: بی‌شک تدابیر دولت با حمایت مردمی انسجام ملی را تقویت بخشیده و امید و پویایی را در جامعه افزایش خواهد داد. قطعا مواضع مدبرانه نظام که با رهنمودهای مقام معظم رهبری اعلام شده است، همراهی جامعه جهانی را در پی خواهد داشت و موجب شکوفایی اقتصادی و اجتماعی بیش از پیش ایران و برقراری صلح و ثبات بیشتر در عرصه بین‌الملل خواهد شد. جامعه دانشگاهی کشور نیز با حضور فعالانه در حوزه‌های عمومی و پشتیبانی فکری در حوزه‌های تخصصی در تحقق چنین اهدافی از هیچ کوششی فرو گذار نخواهد کرد.

در پایان این بیانیه آمده است: از یکایک نخبگان علمی و دانشگاهی جهان به‌ویژه استادان و پژوهشگران اروپایی و آمریکا انتظار دارد در مقابل یک جانبه‌گرائی و رفتار نامتعارف رئیس‌جمهور آمریکا، که سرمایه اجتماعی جهانیان و میراث تمدن بشری را مورد تهدید قرار داده است، واکنش شایسته‌ای نشان دهند، چرا که چنین رفتارهایی نه تنها حقوق یک ملت بلکه حقوق همه شهروندان جامعه جهانی را به ویژه در زمینه ارتباطات و تعاملات آزاد علمی، دانشگاهی و فرهنگی با خطر و محدودیت روبرو خواهد ساخت.

دانشگاه‌های سطح یک کشور شامل دانشگاه‌های تهران، تبریز، اصفهان، تربیت مدرس، شهید بهشتی، شیراز، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، امیر کبیر، خواجه نصیر الدین طوسی، شریف، علامه طباطبایی و علم صنعت ایران است.