به گزارش افکارنیوز،

 هیأت دولت در نشست عصر امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت خود به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، آیین نامه اجرایی قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی را به تصویب رساند.

دولت این آیین ­نامه را با توجه به لزوم حمایت از حقوق شناسایی شده برای احزاب و با هدف حفظ امنیت و تأمین آزادی برای فعالیت ­های احزاب و گروه ­های سیاسی، جلوگیری از اقدامات غیر قانونی و مخل امنیت، حفظ امنیت اجتماعات و لزوم نظم‌ بخشی به فعالیت احزاب و نحوه اعمال مقررات از سوی دستگاه ‌های مجری تصویب کرد.

به موجب آیین­ نامه یاد شده، دبیران کل احزاب متقاضی برگزاری تجمع یا راهپیمایی باید تقاضای خود را که متضمن مواردی همچون اعلام موضوع، زمان و مکان تجمع یا راهپیمایی و اعلام اسامی سخنرانان است، حداقل ۷۲ ساعت یا ۳ روز کاری قبل از زمان برگزاری، به فرمانداری یا استانداری مربوط ارایه کنند. رسیدگی در کمیسیون بر مبنای اصل ۲۷ قانون اساسی و سایر قانون­ های موضوعه خواهد بود.

همچنین تا قبل از صدور مجوز تجمع و راهپیمایی، هرگونه فراخوان در رسانه ­ها و فضای مجازی از سوی برگزارکنندگان ممنوع و فراخوان ­هایی که پس از صدور مجوز صورت می گیرد، باید در چارچوب مجوز صادر شده باشد.

مسئول تأمین امنیت تجمع­ ها و راهپیمایی­ های قانونی، نیروی انتظامی است و حضور دیگر افراد و گروه­ ها تحت عنوان برقراری نظم و امنیت در زمان و محل برگزاری تجمع ­ها و راهپیمایی ­های مذکور، ممنوع است.

*تصویب آیین‌نامه‌ درباره اماکن مذهبی در سال ۹۷

دولت با توجه به تکلیف قانونی خود در تصویب بودجه در خصوص مصرف وجوهی که سازمان اوقاف و امور خیریه از محل حق‌التولیه و حق‌النظاره دریافت می‌دارد، آیین ­نامه چگونگی هزینه کرد این وجوه و جدول میزان حق­ الزحمه امین یا هیئت­ های امنای اماکن مذهبی سال ۱۳۹۷ را تصویب کرد.

به موجب این آیین­ نامه، سازمان اوقاف و امور خیریه مجاز است وجوهی را که از محل حق التولیه، حق النظاره و هدایای مستقل دریافت می­نماید، برای حمایت از برنامه ­های قرآنی، نشر معارف اسلامی و تبلیغات مذهبی، برنامه عمران و حفظ عین موقوفات و بقاع متبرکه در سال ۱۳۹۷ هزینه نماید.