به نوشته روزنامه کیهان،مصطفي محمدنجار در پايان جلسه هيأت دولت در جمع خبرنگاران با بيان اين كه مراجع چهارگانه نتيجه بررسي صلاحيت داوطلبان نمايندگي مجلس نهم را در موقع مقرر اعلام كرده اند، اظهار كرد: پاسخ هاي مراجع چهارگانه به هيأت هاي اجرايي منعكس شد و اين هيأت ها نيز بررسي هاي خود را تا آخر وقت (دوشنبه) ۱۹/۱۰/۹۰ كامل مي كنند.
وی با بیان این که «۲۰ دی نتیجه بررسی صلاحیت نامزدها به هیأت های نظارت اعلام خواهد شد» گفت: اگر داوطلبی رد صلاحیت شده باشد ۴ روز برای شکایت به مراجع ذی صلاح فرصت دارد.
صفرعلی براتلو رئیس ستاد انتخابات استان تهران نیز با اشاره به وجود شش هزار شعب رأی اظهار کرد: در انتخابات گذشته دشمن تلاش کرد تا القا کند تقلبی صورت گرفته، ولی مردم بعد از بررسی هایشان و توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و با توجه به توهین هایی که به ارزش های ما شد حماسه به یاد ماندنی چون ۹ دی را آفریدند و در این راستا وظیفه اصحاب رسانه بسیار سنگین است و باید اهمیت انتخابات را تا پایین ترین مردم جامعه اطلاع رسانی کنند.
رئیس ستاد انتخابات استان تهران در ادامه نشست خبری خود به بحثبررسی تأیید صلاحیت ها در هیأت های اجرایی پرداخت و اظهار کرد: بررسی احراز صلاحیت داوطلبان در هیأت های اجرایی آغاز شد و مراجع چهارگانه نیز نظرات خود را اعلام کردند و امروز آخرین مهلتی است که طی آن هیأت های اجرایی به وظیفه خود عمل خواهند کرد. پس از این داوطلبان چهار روز مهلت دارند شکایات خود را اعلام کنند که این شکایات مجدداً در هیأت های نظارت بررسی می شود و نتیجه اخذ شده در هیأت های نظارت نیز به داوطلبان اعلام خواهد شد.
براتلو همچنین در خصوص بحثانتخابات رایانه ای نیز گفت: ما پیشنهاد خود را برای برگزاری انتخابات رایانه ای در شهرستان پاکدشت به وزارت کشور ارایه داده ایم که باید این پیشنهاد بررسی شود و به هر صورت در استان تهران آمادگی برگزاری انتخابات رایانه ای را داریم و همه زیرساخت های لازم برای این کار فراهم شده است.
وی همچنین اظهار کرد: طبق قانون تغییر حوزه های انتخابی توسط داوطلبان بدون اشکال است.
براتلو در ادامه در پاسخ به این سؤال که چه تمهیداتی در جهت نظارت کامل بر عملکرد داوطلبان برای این که خارج از زمان تبلیغات اقدامی نداشته باشند لحاظ شده گفت: ما از مدت ها قبل در تمام شهرستان ها اقدامات لازم در این راستا را انجام دادیم و این موضوع را رصد می کنیم و اگر جایی تبلیغات زودهنگامی صورت بگیرد این موضوع جرم است که طبق قانون با آن برخورد خواهد شد. خواهش ما نیز این است که داوطلبان و طرفدارانشان اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند.
براتلو در ادامه همچنین بحثقومیت ها را از جمله مسایل مورد توجه از سوی دشمنان عنوان و اظهار کرد: دشمن به بحثقومیت ها امید بسته که طی آن بخواهد خدای نکرده اقدامات خلاف قانون و ضوابط انجام دهد. خود کاندیداها باید نظارت داشته باشند و در چارچوب قانون اقدامات لازم را انجام دهند و در این مسیر باید جلوی کسی که خلاف قانون عمل می کند گرفته شود و قطعاً نیز مردم نمی توانند موضوع را تحمل کنند.
وي در ادامه در پاسخ به اين سؤال كه آيا از وجود تخلف در طول ثبت نام ها به شما گزارشي شده است يا نه گفت: بله گزارش تخلف داشته ايم البته انتظار نداشتيم كه تخلفي در اين حد وجود داشته باشد. اين گلايه مندي را داشتيم ضمن اين كه بايد بگويم هيأت هاي اجرايي تخلفات را در تصميم گيري هاي خود لحاظ مي كنند.