"حسین مرتضی" مدیر دفتر شبکه خبری العالم در دمشق و کارشناس مسائل سوریه در گفتوگو بافارس با اشاره به ربوده شدن مهندسان ایرانی از سوی افراد مسلح ناشناس در سوریه گفت: برخیها از انتقال گروگانها به خارج سوریه سخن میگویند و صد البته تناقضاتی در خصوص اخبار منتشره درباره این مهندسان به نظر میرسد.

وی ربایش و گروگان گیری هفت تن از مهندسان ایرانی شاغل در نیروگاه برق " جندر " را تلاش برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی به منظور دست کشیدن از حمایت نظام سوریه و محور مقاومت خواند و افزود: دشمنان ملت سوریه می‌خواهند با این اقدام به افکار عمومی بگویند که تهران از دمشق حمایت و پشتیبانی می‌کند و این افراد برای اهداف خاصی در سوریه به سر می‌برند.

این کارشناس مسائل سوریه با بیان اینکه همه شواهد و قراین نشان می‌دهد که گروگان‌ها در نیروگاه برق به عنوان مهندس مشغول به کار بودند، ‌ افزود: وقتی به پروژه محل کار آنها مراجعه کردیم متوجه شدیم که این مهندسان از هیچ تلاشی برای تقدیم خدمات به ملت سوریه دریغ نکرده بودند بنابراین همه ادعاهای دیگر عاری از صحت است.

وی از تداوم مذاکرات با ربایندگان مهندسان ایرانی به منظور آزادی آنها خبر داد و افزود: در حالی که مذاکرات با ربایندگان در جریان است؛ ‌اخباری به دستمان می‌رسد که شهروندان ایرانی ربوده شده در خاک سوریه به خارج این کشور منتقل شده‌اند. برخی‌ها از انتقالشان به ترکیه سخن گفته‌اند.

مرتضی از توطئه‌های مجموعه‌های مسلح و آشوبگران سوری برای متهم کردن ایران و حزب الله به دست داشتن در تحولات این کشور خبر داد و گفت: در حالی دشمنان ملت سوریه از حضور تک تیراندازهای حزب الله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به منظور مقابله با آنها سخن می‌گویند که همه اطلاعات موجود دروغ بودن این ا دعاها را تاکید می‌کنند. تا کنون حتی یک دلیل و شاهد ارائه نکرده‌اند زیرا اصولا چنین موضوعی صحت ندارد.

وی افزود: ‌ قبل از اینکه این مهندسان ایرانی ربوده شوند، ‌اطلاعاتی به دستمان رسید که نشان می‌داد افراد مسلح به دنبال ربودن شهروندانی ایرانی یا لبنانی هستند تا تحت فشار آنها را به بیان اعترافاتی مبنی بر عضویتشان در حزب الله و یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و کشتن شهروندان سوری مجبور کنند.

مرتضی از سناریوهای گروگان گیرها برای وادار کردن مهندسان ایرانی به دست داشتن در تحولات سوریه سخن گفت و افزود: شاید تا حالا فیلم‌هایی در این خصوص ضبط شده باشد و شاید در آینده شاهد انتشار آنها باشیم ولی معتقدم که همه ملت سوریه می‌دانند که همه ادعاها و اتهامات در قبال این مهندسان ایرانی دروغی بیش نیستند.

وی ساختن چنین سناریوهایی را جزیی از سیاست‌های رژیم صهیونیستی، آمریکا و مجموعه‌های مسلح در داخل و خارج سوریه خواند و با اشاره به دریافت پیام‌های تهدید آمیز مبنی بر ترورش گفت: به علت بیان حقایق تحولات سوریه و به خاطر اینکه پس از مطرح شدن هر ادعایی مبنی بر وقوع عملیاتی در سوریه، ‌ شخصاً ‌در آنجا حضور پیدا می‌کنم وبه صورت زنده گزارش خود را مخابره می‌کنم، فتواهایی از سوی برخی‌ها مبنی بر لزوم کشتن بنده صادر شده است.

مرتضی از صدور فتواهای مشابه علیه تنی چند از خبرنگاران و اهالی رسانه دیگر سخن گفت و افزود: هم اکنون تهدیداتی در صفحه فیس بوک دریافت می‌کنم مبنی بر اینکه " پس از اینکه کار نظام را یک سره کنیم؛ سراغ شما خواهیم آمد و شما را خواهیم کشت ".

وی این تهدیدات را تلاش‌های مذبوحانه به منظور فشار آوردن به رسانه‌ها و همراه ساختن رسانه‌های آزاد با اهداف مجموعه‌های مسلح خواند و افزود: فتوایی که علیه بنده صادر شده از سوی فردی موسوم به " امیر امارت حمص " بوده است که مجوز قتل شماری از خبرنگاران، کارشناسان سیاسی سوری و عرب را داده است. بنده تنها یکی از این افراد بودم.

مرتضی تاکید کرد که به رغم صدور چنین فتواها و تهدیداتی، در مقابل بسیاری از ملت سوریه، مسئولان و آزادگان با ما اعلام همبستگی کردهاند و همواره مایه دلگرمی برای بیان حقائق تحولات سوریه بودهاند.