به گزارش ایسنا، رامين مهمانپرست ـ سخنگوي وزارت امور خارجهي كشورمان ـ صبح سهشنبه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران دربارهي مذاكرات ايران و ۱+۵ گفت: همواره از مذاكرات و گفتوگو استقبال ميكنيم و خوشحاليم كه مقامات كشورهاي ۱+۵ مجددا اعلام آمادگي پيدا كردند كه به ميز مذاكره برگردند. اميدواريم تامين حقوق همهي ملتها مورد نظر كشورهاي مختلف قرار گيرد تا در سايهي اين گفتوگوها با رويكرد همكاري مشكلات جهان امروز حل شود.

او هم‌چنین گفت: هر زمان که مکان و زمان این گفت‌وگوها قطعی شود، ‌ اعلام می‌کنیم.

در روابط ایران و آمریکا هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است

دستیار ویژه وزیر خارجه کشورمان درباره‌ی یادداشت آمریکا به ایران درباره وضعیت تنگه‌ی هرمز و هم‌چنین آزادی تعدادی از ملوانان ایرانی از دست دزدان دریایی توسط نیروی دریایی آمریکا و این که آیا تغییری در روابط دو کشور قرار است ایجاد شود، خاطرنشان کرد: در روابط ایران و آمریکا هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است، اقدامی که آمریکایی‌ها در مورد ملوانان ایرانی انجام دادند اقدامی انسان‌ دوستانه است. همان‌طور که بارها نیروهای دریایی ما در همین منطقه نسبت به آزادی و نجات ملوانان سایر کشورها اقدام کرده‌اند.

نباید از آزادسازی ملوانان برداشت سیاسی کرد

وی پدیده دزدان دریایی را پدیده زشتی خواند که همه‌ی کشورها باید در حل شدن این مساله به ویژه در نزدیکی سومالی کمک کند و خاطرنشان کرد: از آزادسازی ملوانان نباید برداشت سیاسی کرد و باید آن را در چارچوب یک رفتار بشردوستانه دید. ما از هرگونه رفتار بشردوستانه استقبال می‌کنیم و امیدواریم همه مسیر بشردوستانه را دنبال کنند.

آمریکا و کشورهای زیاده‌خواه حریم کشورها را محترم بشمارند

مهمان‌پرست تاکید کرد: اگر قرار است دنیای بهتری داشته باشیم اولین اقدام توسط مقامات آمریکایی و کشورهای دیگری که به دنبال زیاده‌خواهی هستند این است که حریم کشورها را محترم بشمارند و در محدوده خود فعالیت کنند.

اگر کسی بخواهد فضای منطقه را تغییر دهد همه چیز تغییر خواهد کرد

سخنگوی وزارت خارجه افزود: کشور ما به هیچ وجه دنبال تنش و درگیری با هیچ کس نیست. اعلام کرده‌ایم امنیت منطقه خلیج فارس اولویت اصلی ماست و هر کشوری بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیاندازد با پاسخ قاطع ایران مواجه خواهد شد. این مساله بارها تذکر داده شده است. ما در بالاترین حد دفاع از کشورمان هستیم. اگر کسی بخواهد فضای منطقه را تغییر دهد طبیعی است که همه چیز تغییر خواهد کرد.

بازرسان آژانس در آینده‌ای نزدیک به ایران می‌آیند

مهمان‌پرست درباره‌ی سفر بازرسان آژانس به تهران نیز گفت: در چارچوب همکاری‌هایی که با آژانس داریم به تعهدات خود عمل می‌کنیم. سفر بازرسان آژانس به تهران در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد. این نشان می‌دهد که فعالیت‌های ما شفاف و با اهداف صلح‌آمیز است.

در فردو هیچ موضوع مخفی وجود ندارد

او تاکید کرد: راه‌اندازی سایت فردو با اطلاع کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است. هر حرکتی که در فردو آغاز کرد‌ه‌ایم و ادامه خواهیم داد با اطلاع آن‌ها خواهد بود. در فردو هیچ موضوع مخفی وجود ندارد. اگر قرار باشد غنی‌سازی صورت گیرد به آژانس اطلاع داده می‌شود. اگر نکته‌ای برای پیشرفت جدید در فعالیت‌های هسته‌یی صلح‌آمیز کشورمان وجود داشته باشد نیز به آژانس اطلاع خواهیم داد و خود را متعهد به همکاری با آژانس می‌دانیم و این گونه فعالیت‌ها را نیز حق خود می‌دانیم. اگر کسی بدون منطق و دلیل با حقوق هسته‌یی ملت ما مخالفت کند حرف‌هایی زده است که از نظر ملت ما ارزش و اعتباری ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره‌ی این که آیا به نامه‌ی آمریکا درباره تنگه‌ی هرمز پاسخ می‌دهیم یا خیر؟ گفت: این موضوع در حال بررسی است. اگر لازم بود پاسخی به آن داده می‌شود اما به هر حال این موضوع چیزی نیست که نشان دهنده‌ی تغییر جدی در رویکردها باشد.

مهمان‌پرست ادامه داد: روابط ما با همه کشورها در بالاترین و بهترین سطح خود قرار دارد، اگر قرار باشد حقوق ملت ما محترم شمرده شود و کسی تلاش نکند حقوق ملت ما را پایمال کند. هر کس نسبت به رفتار خصمانه‌ای که با ملت ما داشته است اظهار پشیمانی و ندامت کند و در عمل نشان دهد که می‌خواهد رفتار غلط گذشته را کنار بگذارد ممکن است ملت ما دیدگاهش نسبت به آن‌ها تغییر کند و بازنگری‌هایی به وجود آید اما در حال حاضر چنین نشانه‌هایی را از رفتار مقامات آمریکایی توسط ملت ما مشاهده نمی‌شود. تهدید، تحریم، فشار، وارد کردن اتهامات پی در پی و حمایت از گروه‌های تروریستی و ترور دانشمند کشورمان به نظر علائم مناسبی برای داشتن رابطه خوب نیست.

وی هم‌چنین در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات وزیر نفت عربستان مبنی بر این که این کشور می‌تواند در صورت تحریم نفتی ایران، با افزایش تولیداتش کمبود نفت را جبران کند، گفت: مباحثمربوط به نفت کاملا فنی است و کارشناسان نفت بهتر می‌توانند در مورد آن اظهارنظر کنند. امنیت تامین نیازهای نفتی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به خاطر مطمئن بودن از دریافت بلندمدت ذخایر انرژی موضوعاتی نیست که بتوان در قالب اظهارات سیاسی به آن پرداخت. این مباحثفنی است. کارشناسان نفتی در این باره بهتر می‌توانند صحبت کنند.

نامه‌نگاری آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که مشکلاتی دارند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره این که رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده بودند که نامه اوباما به مقامات ایران با لحنی تند و هشدارآمیز همراه بوده است، گفت: محتوای نامه و جزییات آن چندان مهم نیست، اصل اقدام به نامه‌نگاری نشان می‌دهد که آن‌ها مشکلاتی دارند و باید مشکلات‌شان را حل کنند.

وی درباره اخبار منتشر شده درباره قتل یک شهروند ایرانی توسط پلیس کانادا و هم‌چنین اقدامات وزارت خارجه در این‌باره گفت: اتباع ما در هر کشوری که زندگی می‌کنند از حقوق کنسولی برخوردار هستند. وظیفه خود می‌دانیم حقوق آنان را پیگیری کنیم و هر جا لازم باشد اقدامات جدی انجام دهیم. ما به اشکال مختلف اعتراض‌مان را به مقامات این کشورها اعلام خواهیم کرد. در مورد این مساله نیز موضوع از طریق کنسولی پیگیری خواهد شد.

مهمان‌پرست در پاسخ به پرسشی در مورد سفر مقامات آمریکایی به کشورهای مختلف برای همراه کردن آن‌ها با تحریم ایران گفت: این اقدام یک تصمیم و فشار سیاسی است که کشورهایی که برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده‌اند تحت تاثیر این فشارها قرار نمی‌گیرند. بسیاری از کشورها در مسیر توسعه خود نیاز به انرژی پایدار و مطمئن دارند. شاید یکی از اهدافی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند، کشورهای مختلف را تحت فشار سیاسی قرار می‌دهند این است که تامین انرژی مورد نیاز آن‌ها را از حالت مطمئن به بی‌ثباتی تبدیل کنند تا بتوانند در رشد این کشورها تاثیر منفی داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: هر کشوری باید بر اساس منافع ملی خود تصمیم بگیرد و تحت فشارهای سیاسی برخی قدرت‌ها و آمریکایی‌ها نباید منافع ملی خود را به خطر بیندازند. شاید دلیل اصلی بحران‌هایی که به لحاظ اقتصادی و اجتماعی کشورها با آن روبه‌رو هستند تبعیت آن‌ها از سیاست‌های کشورهای غربی است.

او هم‌چنین درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر بازداشت افرادی مرتبط با ترور شهید احمدی ‌روشن گفت که در این‌باره اطلاعات موثقی دریافت نکرده است و دستگاه‌های امنیتی کشورمان می‌توانند در این‌باره پاسخگو باشند.

مهمان‌پرست درباره اقدامات انجام شده توسط وزارت خارجه برای پیگیری ترور اخیر دانشمند هسته‌یی کشورمان گفت: این گونه اقدامات جزء بی‌ارزش‌ترین اقدامات در عرصه مسائل سیاسی و یا جنگ‌های سخت به حساب می‌آید و نشان دهنده ضعف، وحشت و ترس برخی کشورهاست. آن‌ها فکر می‌کنند با این اقدامات می‌توانند به اهداف خود برسند و می‌خواهند رعب و وحشتی ایجاد کنند در حالی که موجی در بین دانشجویان عزیز کشور ما ایجاد شد. آن‌ها داوطلبانه اعلام کردند حاضرند رشته تحصیلی خود را به رشته هسته‌یی تغییر دهند و کمپینی را شکل دادند که از دانشگاه‌های مختلف در دانشگاه‌های خارج و داخل کشور با گرایش‌های سیاسی مختلف اعلام آمادگی کردند، در کنار تحصیلات خود با سازمان انرژی اتمی ایران همکاری کنند. این نشان دهنده روحیه ملت ماست.

باید اقدام عملی برای ریشه‌کن کردن تروریسم انجام شود

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اقدامات غرب انگیزه جوانان ما را در فعالیت علمی و پیشرفت کشور افزایش می‌دهد اما در عین حال انتظار داریم کشورهای مدعی حقوق بشر و کسانی که ادعای مبارزه با تروریسم می‌کنند نشان دهند تا چه میزان در این مورد جدی هستند. ما این حادثه را به سازمان‌های بین‌المللی، ‌ شورای امنیت، جنبش غیرمتعهدها و سازمان‌های همکاری‌های منطقه‌یی منعکس کردیم و خواستیم نسبت به این مساله واکنش جدی نشان دهند و تاکنون هم شاهد واکنش کشورها و سازمان‌های زیادی بوده‌ایم. انتظار اقدام عملی برای ریشه‌کن کردن پدیده شوم تروریسم را داریم.

وی ادامه داد: متاسفانه تا زمانی که رژیم صهیونیستی به صورت دولتی دست به اقدامات تروریستی می‌زند و کشورهای غربی به ویژه آمریکایی‌ها از این اقدامات حمایت می‌کنند باید منتظر باشند تا افکار عمومی ملت‌های جهان پاسخ مناسب را به آن‌ها بدهند. چهره واقعی این کشورها در این‌گونه صحنه‌ها مشخص می‌شود.

مهمان‌پرست گفت: ما به دنبال دستگیری عاملان این حادثه و افشای اسنادی که نشان دهنده حمایت کشورهای خاص به ویژه رژیم صهیونیستی از این گونه اقدامات است خواهیم بود و آن را به اطلاع کشورهای مختلف خواهیم رساند.

دستیار ویژه وزیر خارجه کشورمان درباره سفر هیاتی عراقی در بهمن‌ماه به تهران برای مذاکره و تاسیس شرکت مشترک برای توسعه میادین نفتی در غرب کشور گفت: ما حتما از این اقدامات حمایت خواهیم کرد. ما با کشورهای همسایه و منطقه، بنای توسعه‌ی روابط و همکاری‌ داریم. حتما برای ما همکاری و اجرای پروژه‌های مشترک در اولویت است و دستگاه سیاست خارجی حتما از این اقدامات حمایت خواهد کرد و جزء اصول سیاست خارجی ما، توسعه همکاری‌های منطقه‌یی است.

او با تاکید بر ضرورت همکاری‌های منطقه‌یی گفت: راه‌حل‌های منطقه‌یی را اولویت درست می‌دانیم و با سیاست‌های کشورهای فرامنطقه‌یی مخالفیم که سعی می‌کنند در همکاری بین کشورهای همسایه و منطقه‌ی ما اخلال ایجاد کنند و یا حضور ناخوانده‌ای داشته باشند و آن حضور ناخوانده را باعثناامنی و پیشرفت نکردن کشورها می‌دانیم. از همکاری مستقیم ایران و عراق حمایت می‌کنیم و معتقدیم عقب‌ماندگی‌هایی که به دلایل مختلف در منطقه وجود داشته است باید به سرعت جبران شود.

اروپایی‌ها آمادگی وارد شدن به تحریم نفتی ایران را ندارند

مهمان‌پرست در پاسخ به پرسش دیگری در مورد این که اتحادیه اروپا دهم بهمن‌ماه قرار است در اجلاسی درباره تحریم‌های شدیدتر علیه ایران تصمیم‌گیری کند، گفت: این تحریم‌ها غیرقانونی و غیرمنطقی است. هر حرکت یک‌جانبه‌یی حتما مورد قبول ملت‌ها و کشورهای جهان نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اضافه کرد: به لحاظ شرایط واقعی که در این کشورها وجود دارد، به نظر نمی‌رسد چندان برای ورود جدی به این مباحثآمادگی وجود داشته باشد گرچه فشار آمریکایی‌ها به کشورهای اروپایی بسیار سنگین است.

وی گفت: مجموعه اتحادیه اروپا نیز رقیب جدی اقتصادی برای آمریکاست و با این روش آمریکا رقبای خود را از صحنه حذف می‌کند اما واقعیت‌های کشورهای اروپایی نشان می‌دهد آن‌ها آمادگی وارد شدن به تحریم نفتی ایران را به صورت جدی ندارند. خوش‌بینانه‌ترین حالت درخواست سه ماه تعویق است که به صورت معمول از یک سال به تعویق افتادن این تحریم‌ها صحبت می‌کنند.

مهمان‌پرست درباره پیشنهاد اتحادیه عرب مبنی بر اعزام نیروی نظامی به سوریه گفت: اصل دخالت کشورها در مسائل داخلی دیگر کشورها را درست نمی‌دانیم زیرا مسائل داخلی را حل نمی‌کند بلکه آن‌ها را پیچیده‌تر می‌کند.

حل شدن مسائل سوریه خوشایند برخی کشورها نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: بهتر است زمینه‌ها برای همکاری بین مردم و مقامات سوریه فراهم شود و اگر کسی پیشنهادی دارد در این راه به کار گیرد. جایی نسبت به نیت کشورهایی که ادعای مداخله دارند تردید می‌کنیم که منطقه‌ای را هدف می‌گیرند و روی آن متمرکز می‌شوند اما به دیگر کشورهای منطقه که در آن‌ها بحران وجود دارد، توجهی نمی‌کنند. توصیه می‌کنیم از راه‌های درست همه کشورها کمک کنند تا مساله داخلی کشورهای منطقه ما از جمله سوریه به سمت درستی هدایت شود. اصلاحات خوبی توسط مقامات کشور سوریه اعلام شده است، فضا آرام است و مشکلات در حال حل شدن است. به نظر می‌آید حل شدن مسائل خوشایند برخی کشورها نیست.

یکی از خبرنگاران به سفر نخست‌وزیر چین به عربستان اشاره کرد و گفت ممکن است همکاری‌های نفتی چین و ایران کم‌تر شود که مهمان‌پرست پاسخ داد: این اقدامات سیاسی است، بهانه آن فشار وارد کردن به کشور ماست اما می‌تواند تبعات سنگینی برای کشورهای مختلف همراه داشته باشد. اشتباه در محاسبه ممکن است برخی کشورهای در حال رشد را با مشکلات در مسیر پیشرفت مواجه کند. ایران و چین همکاری‌های خوب و استراتژیکی دارند و همکاری‌های نفتی ما کاملا تعریف شده است. بعید می‌دانیم کشوری مانند چین منافع بلندمدت خود را تحت تاثیر فشارهای سیاسی به خطر اندازد.

مهمان‌پرست در مورد تعویق رزمایش مشترک آمریکا و اسراییل گفت: تحولات منطقه بزرگ‌ترین تاثیر خود را بر روی رژیم صهیونیستی گذاشته است و موج حرکت مردمی آن‌ها را به وحشت انداخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در عین حال گفت: ما در مقابل استقلال کشورمان ۳۳ سال در مقابل انواع تحریم‌ها ایستادگی کرده‌ایم. اگر قرار باشد موضوعی به کشورمان تحمیل شود مطمئن باشند در بالاترین حد دفاع از کشورمان هستیم و به هیچ وجه از حقوق ملت‌مان دست نخواهیم برداشت.

مهمان‌پرست در مورد این که آیا احتمال دارد ایران تنگه هرمز را ببندد، اظهار کرد: برخی افراد راجع به این موضوع اظهارنظر می‌کنند. ما تاکید می‌کنیم امنیت منطقه خلیج‌فارس برای ما اولویت دارد و به برخی کشورهای خارج از منطقه اجازه نخواهیم داد که تصمیم‌گیری کنند که چه کشورهایی از منافع و منابع منطقه می‌توانند بهره‌مند شوند و چه کشورهایی نمی‌توانند.

او در مورد اظهارات وزیر خارجه فرانسه که ایران را متهم به ارسال سلاح به سوریه کرده بود، گفت: متاسفانه هر چند مدت شاهد این گونه اظهارات سیاسی بدون ارائه هیچ مدرکی هستیم. بهتر است این گونه اظهارات انجام نگیرد. ما کاملا با دخالت کشورها در امور یکدیگر مخالفیم.

صحبت‌ها درباره طرح " گام به گام " آغاز شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم‌چنین در مورد آخرین اخبار از مذاکرات ایران و روسیه در مورد طرح گام به گام گفت: ما با این طرح با دید مثبت برخورد کردیم. ارائه آن را نشان دهنده حسن نیت روسیه می‌دانیم. در بعضی بخش‌ها ملاحظاتی داریم؛ صحبت‌ها آغاز شده است و‌ قرار است ادامه یابد.

مهمانپرست همچنين درباره درخشش ايران در عرصههاي بينالمللي و به ويژه آمريكا با نمايش فيلم "جدايي نادر از سيمين" گفت: بايد توجه داشت گاهي مسوولان برگزاري فيلمها به فيلمهايي جوايز اهدا ميكنند كه نشان دهنده فقر و مشكلات مردم در كشور ماست. در حالي كه بايد به ظرافتهايي توجه داشت، نبايد فراموش كرد كه نقاط درخشان و ويژگيهاي بسيار مثبتي در ايران وجود دارد. آنها ميخواهند هنرمندان ما را به سمتي هدايت كنند كه نقاط درخشان و ويژگيهاي ملت ما را به نمايش در نياورند و مواردي را به تصوير بكشنند كه مسوولان اين جشنوارهها از آن استقبال كنند. ما آنقدر نقاط درخشان در داخل كشور داريم و ملت ما آنقدر عظمت و بزرگي دارد كه هر بخش آن به وسيله هنرمندان به تصوير كشيده شود حتما مورد تحسين و تقدير جهانيان قرار خواهد گرفت.