به گزارش افکارنیوز،

در حالی که واشنگتن تلاش ها برای محدود کردن مبادلات تجاری ایران و دسترسی این کشور به منابع ارزی در منطقه را تشدید کرده است، یک مقام ارشد آمریکایی گفت، آمریکا و امارات یک شبکه غیرقانونی تامین مالی دولت ایران را نابود کرده اند.

سیگال ماندلکر، معاون امور تروریزم و اطلاعات مالی خزانه داری آمریکا گفت: «ما به صورت مشترک یک شبکه تبادلات ارزی را که میلیون ها دلار به ایران پول انتقال می داد را مختل کردیم.»

وی افزود، این شبکه در ماه می نابود شد. ماندلکر گفت، صرافی ها از سیستم مالی امارات برای انتقال پول نقد به خارج از ایران و تبدیل آن به دلار آمریکا جهت استفاده توسط گروه های تحت حمایت ایران در منطقه استفاده می کردند.

به گفته ماندلکر، این شبکه که به دستور مقامات ارشد بانک مرکزی ایران عمل می کرد، مدارکی را جعل کرده بود تا معاملات خود را پشت شرکت های صوری پنهان سازد.

ماندلکر افزود، دولت ها و موسسات مالی منطقه حاشیه خلیج فارس در حال همکاری نزدیک با آمریکا هستند.

ماندلکر گفت، واشنگتن در تلاش است تا به طور کل مبادلات تجاری ایران را محدود سازد و این تنها شامل فروش نفت و گاز نیست.

اما احتمالا واشنگتن موفق نخواهد شد مبادلات تجاری تجار ایرانی با امارات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. دوبی به صورت سنتی قطب صادرات کالا به ایران بوده و پذیرای سرمایه گذاری ایرانیان در بخش های تجاری و املاک بوده است.

بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، صادرات امارات به ایران در سال 2017 به 19.9 میلیارد دلار رسید که حدود 5 درصد از کل تولید ناخالص داخلی امارات را تشکیل می داد.