به گزارش افکارنیوز،

اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صبح دیروز (دوشنبه، 15 مردادماه) نشست مشترکی با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی داشتند و در این جلسه به بیان نظرات خود پیرامون اصلاح آیین نامه و نحوه اداره مجلس پرداختند.

کاتب: رسیدگی به انضباط حضور نمایندگان در جلسات صحن و کمیسیون از هیأت رئیسه به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تفویض اختیار شود

غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه از سال 87 کلیه دیدارهای مقام معظم رهبری با مجلس را بررسی کرده و تذکرات ایشان که حدود 27 مورد بود، استخراج کردیم، گفت: مواردی همچون صن علنی، نظارت بر اجرای قوانین، اولویت بندی بررسی‌ لوایح و طرح‌ها و تنقیح قوانین از نکات مهم مد نظر رهبری بود که جلسات مختلفی در این خصوص در کمیسیون با حضور معاونت های نظارت، قوانین و مرکز پژوهش ها برگزار کردیم تا مسائل ریشه یابی شود.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: لازم است ملاقات های مردمی که در روز صحن و برگزاری جلسات کمیسیون ها صورت می گیرد ساماندهی شود چرا که بعضا باعث عدم حضور نمایندگان در جلسات شده است و مواد 87 تا 92 آیین نامه داخلی مجلس نیز در همین زمینه به علت برخی تسامح ها اجرایی نمی شود و شاید علت آن برگزاری انتخابات هیأت رئیسه به صورت سالیانه باشد که از این رو بهتر است رسیدگی به انضباط مجلس از هیأت رئیسه به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تفویض اختیار شود.

وی افزود: نداشتن شرح وظایف مشخص برای کمیسیون ها یکی از مسائل مجلس است که به استناد ماده 42 آیین نامه که می گوید کمیسیون ها باید تفکیک شوند اجرایی نشده است.

کاتب در ادامه درباره کیفیت قانونگذاری عنوان کرد: در طول دو سالی که نمایندگان به وزرا تذکر داده اند تنها 5 درصد آنها پاسخ داده شده که اغلب از سوی وزارت نیرو بوده است لذا این روند باعث گرفته شدن وقت نمایندگان می شود همچنین لازم است از زمان برگزاری جلسات صحن علنی کاسته و به زمان برگزاری جلسات کمیسیون های تخصصی اضافه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با تأکید بر ضرورت افزایش نقش فراکسیون های سیاسی مجلس بیان داشت: عدم وجود احزاب در کشور این نقش را برای فراکسیون ها پررنگ تر می کند.

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت تلفنی نمایندگان در جلسات علنی را وهن مجلس دانست و گفت: در 50 درصد مجالس دنیا مسیر تردد نمایندگان به جایگاه هیأت رئیسه مسدود است لذا لازم است در این خصوص نیز تدبیری صورت گیرد تا هیأت رئیسه به راحتی جلسه را اداره کند.

 

مفتح: نتیجه سوال از وزرا به اقناع نماینده سوال کننده بستگی نداشته باشد/ در کمیسیون رأی گیری شود

محمد مهدی مفتح نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر ضرورت افزایش اقتدار مجلس عنوان کرد: هیأت رئیسه مجلس باید تمام وقت باشد.

نمایند مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی درباره نحوه سوال از وزرا اظهار داشت: لازم است برای نتیجه سوال از وزرا در کمیسیون رأی گیری شود و صرفا به نظر نماینده سوال کننده نباشد و بعد از دریافت 3 کارت زرد از سوی وزیر، وی مرحله استیضاح را طی کند همچنین زمان رسیدگی به سوال از وزیر در صحن زیاد است که باید کاهش یابد.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در بحث انضباط مجلس باید تعهد نمایندگان تقویت شود و صرفا ساعت ورود و خروج مهم نباشد ضمن اینکه معماری صحن علنی باید تغییر کند و صندلی ها به صورت فشرده باشد که دیگر نماینده ای هنگام برگزاری صحن، مکالمه تلفنی نداشته باشد.

رحیمی: برای کمیسیون‌های تخصصی آیین‌نامه مدون شود

علیرضا رحیمی نیز در ادامه جلسه با تشکر از رئیس مجلس برای حضور مستمر در جلسات کمیسیون ها در اجلاسیه سوم مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: کمیسیون ها آیین نامه مدون ندارند از این رو بلاتکلیف هستند همچنین عدم تداخل وظایف کمیسیون ها بسیار مهم است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شأن نظارتی مجلس بیان داشت:  اخطرا و تذکر کمیسیون ها به وزارتخانه ها می تواند یک ابزار نظارتی باشد همچنین آیین نامه نحوه نظارت بر رفتار نمایندگان نیز نیاز به اصلاح دارد.

کوهکن: ضرورت برقراری ارتباط نمایندگان با رئیس مجلس از طریق مانیتورهای خود در صحن علنی

محسن کوهکن دیگر عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر محدود کردن حضور نمایندگان دولت در زمان برگزاری صحن علنی عنوان کرد: گاهی نظم جلسه به خاطر حضور برخی معاونان و مشاوران دولتی بر هم می خورد.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این تصور وجود دارد که رئیس مجلس به تنهایی صحن علنی را اداره می کند، ابراز کرد: نمایندگان باید بتوانند از طریق مانیتورهای خود با رئیس مجلس ارتباط داشته باشند و مدام به محل هیأت رئیسه در جلوی صحن نیایند.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در پایان با بیان اینکه باید در پایان هر دوره مجلس فرایند ارزشیابی عملکرد نمایندگان تدوین شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر روند تذکر نمایندگان به وزرا بی خاصیت شده است که باید اصلاح شود.

جعفرزاده ایمن آبادی: اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در سایر کمیسیون ها عضو نباشند

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت استقلال کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: اعضای حاضر در این کمیسیون نباید در سایر کمیسیون ها عضویت داشته باشند و باید جریان رسیدگی به لوایح در اولویت نسبت به طرح ها قرار گیرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: معاونت نظارت مجلس اطلاعات دقیقی در اختیار نمایندگان قرار می دهد که لازم است از آن استفاده شود.

ابطحی: شیوه اداره مجلس به سمت الکترونیکی شدن پیش رود

محمدجواد ابطحی نیز در این جلسه به تشکیل مجلس الکترونیک اشاره و اذعان کرد: مجلس در حال حاضر به شیوه قدیمی اداره می شود در حالی که در سیستم های پیشرفته دنیا، نمیاندگان در شهرهای خودشان اقدام به رأی دادن به موضوعات می کنند و هر 6 ماه یکبار اجلاسیه ای برگزار می شود.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر استفاده از اعمال ماده 236 به جای تحقیق و تفحص عنوان کرد: در ماده 236 آمده موضوع مربوطه 10 روز فرصت دارد اما در حال حاضر تا یک ماه به طول می انجامد.

این عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان درباره تغییر نحوه سوال از وزرا تأکید کرد: اگر نماینده ای در کمیسیون از پاسخ های وزیر قانع نشد نباید در صحن علنی قانع شود چرا که تصور لابی گری را افزایش می دهد همچنین کمیسیون هایی همچون اصل 90 باید اعضای مستقل داشته باشند تا در صورت همزمانی بررسی موارد مهم در کمیسیون اصل 90 و سایر کمیسیون های تخصصی، نمایندگان از امکان حضور باز نمانند.

پاپی زاده: مجلس باید امور ملی را پیگیری کند

عباس پاپی زاده با تأکید بر اینکه نباید جلوی مکالمه تلفنی نمایندگان در صحن گرفته شود، گفت: بسیاری از امور شهرستان ها از این طریق انجام می شود که نباید محدودیت ایجاد کرد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس ما ملی است اما پیگیری نمایندگان محلی است، عنوان کرد: انتخابات مجلس باید به استانی تغییر کند ضمن اینکه نظارت بر برخی دستگاه ها مثل سازمان محیط زیست باید ایجاد  شود.

عزیزی: انتخابات هیأت رئیسه مجلس دوساله شود

محمد عزیزی نماینده مردم ابهر در مجلس در ادامه جلسه با بیان اینکه تعداد قوانین در مجلس زیاد است گفت: دولت در صورت دیدن هر مشکلی توپ را به زمین مجلس می اندازد که نباید برای هر مسأله کوچک قانون تصویب شود همچنین انتخابات هیت رئیسه مجلس باید دو ساله شود که به تثبیت برسیم.

اکبری: ضرورت کاهش مصرف کاغذ در مجلس با الکترونیکی شدن امور

علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس نیز با اشاره به مصرف زیاد کاغذ در مجلس تأکید کرد: ارتباطات الکترونیکی باید در مجلس افزایش یابد چرا که در هیچ ارگانی به اندازه مجلس کاغذ مصرف نمی شود.

مظفر: ضرورت رعایت ترتیب استفاده از ابزار نظارتی از سوی نمایندگان/ ملاقات‌های مردمی به حوزه‌های انتخابیه محدود شود

حسین مظفر  معاون نظارت مجلس در ادامه جلسه با بیان اینکه باید با توجه به ملاحظات اصلاحاتی در آیین نامه اجرا شود، عنوان کرد: لازم است شفافیت و رفع ابهام در شرح وظایف نمایندگی صورت گیرد و وظایف ملی و منطقه ای تعریف شود همچنین باید وظایف تمام کمیسیون ها مشخص شود که معاونت نظارت این اقدامات را انجام داده است.

معاون نظارت مجلس در ادامه با تأکید بر ضرورت شفافیت در ابزار نظارتی مجلس بیان داشت: فلسفه تذکر به وزرا صرفا استماع است و پاسخگویی نیست از سوی دیگر در جریان سوال از وزرا نیاز به پاسخگویی آنها وجود دارد ضمن اینکه باید ترتیب استفاده از ابزار نظارتی از سوی نمایندگان رعایت شود.

وی در ادامه تأکید کرد: لازم است دخالت های انسانی در اداره امور مجلس کاهش یابد به این معنا که در بحث ورود و خروج ها باید حداکثر موارد ماشینی شود که انضباط نیز افزایش یابد.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: هوشمند کردن صندلی نمایندگان نیز ضروری است و ملاقات های مردمی نیز باید جدا شده و از تهران به شهرستان ها و حوزه های انتخابیه انتقال یابد.