به گزارش افکارنیوز،

در این دیدار مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ضمن مثبت ارزیابی کردن فرصت انجام این سفر برای گفتگو پیرامون توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها، تأکید کرد: تحریم‌ها و فشار‌های متوجه ایران را درست و قابل قبول نمی‌دانیم و آن را در هر فرصتی در ملاقات‌های دوجانبه و عمومی بیان می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این اقدامات چقدر صلح را در منطقه مورد تهدید قرار می‌دهد.

وی افزود: مواضع معتدل و مدبرانه ایران در مسائل مختلف از جمله خروج آمریکا از برجام را تقدیر می‌کنیم و معتقدیم همکاری این کشور با اتحادیه اروپا شایان تقدیر است.

چاووش‌اوغلو گفت: ما صراحتا اعلام داشته‌ایم که تحریم‌های یک‌جانبه اخیر علیه ایران را اجرا نخواهیم کرد. تحریم‌های آمریکا علیه دو وزیر کشور ترکیه را نیز بی‌نتیجه می‌دانیم و بر این باوریم که مسائل از طریق دیپلماسی قابل حل است.

چاووش‌اوغلو ادامه داد: دولت ما جدیدا تشکیل شده است و به زودی وزیر کمیسیون مشترک، تعیین و مذاکرات در چارچوب کمیسیون‌های مشترک دو کشور آغاز می‌شود. تجار ترکیه علاقه‌مند به کار و سرمایه‌گذاری در ایران هستند و باید تشویقات اضافه‌ای برای جذب بیشتر آن‌ها ارائه شود.

وی با اشاره به شرایط پیچیده منطقه‌ای بر لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در این عرصه تأکید کرد و گفت: تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه است.

محمود واعظی نیز در این دیدار با بیان این که خوشبختانه روابط دو کشور از هر لحاظ در حال گسترش است، گفت: روسای دو کشور نقشه‌راه خوبی برای رسیدن به هدف تجارت ۳۰ میلیارد دلاری ترسیم کرده‌اند.

وی همچنین با تقدیر از مواضع شجاعانه اردوغان و چاووش‌اوغلو در مورد تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، افزود: کشور‌های اروپایی و اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام هستند و پیشنهاد‌هایی در مورد امور بانکی و نفت به ما ارائه داده‌اند. وضعیت منطقه‌ای مهم است و خوشحالیم که روند آستانه و سوچی گام به گام پیش می‌رود. معتقدیم باید تلاش‌هایمان را برای حل و فصل مشکلات سوریه افزایش دهیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری کشورمان ادامه داد: ما با همکاری یکدیگر می‌توانیم گام‌های خیلی مهمی برای تأمین و تحکیم صلح و ثبات منطقه برداریم.

وی افزود: از تمایل تجار ترکیه برای تجارت و سرمایه گذاری در ایران استقبال می‌کنیم. باید تلاش کنیم در هر دو طرف موانع و مشکلات برطرف شود. روانسازی همکاری‌های بانکی کمک بزرگی به تقویت این همکاری‌های تجاری و اقتصادی می‌کند.