به گزارش افکارنیوز به نقل از پرس تی وی دکتر علي اکبر ولايتي، مشاور ارشد مقام معظم رهبري با بيان اين که غرب هم ميداند که اين يک مانور سياسي است، افزود: "ما براي فروش نفت محتاج لطف هيچ کشوري از جمله غرب نيستيم. نفت کالايي نيست که روي زمين بماند و خودشان ميدانند که اگر نفت ايران منها شود از نفت دنيا، حتما قيمت نفت خيلي بالاتر ميرود."

ولایتی با تاکید بر این که کشورهای غیرغربی مانند چین و هند از اروپا تبعیت نمی‌کنند گفت: " ما هم کمتر از ۲۰ درصد نفتی تولیدیمان به اروپا فروش می‌رود. نیازی نداریم به این که اروپایی‌ها از ما نفت بخرند یا نخرند. ایران نفتش را می‌تواند بفروشد و می‌فروشد و بسیاری موارد هست که نفتش را پیش فروش کرده است و می‌کند؛ بنابراین هیچ تاثیری بر فروش نفت و اقتصاد ایران نخواهد داشت. "

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری درباره ناکارآمدی تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران در بیان مثالی گفت: " در زمان ریاست جمهوری(بیل) کلینتون در امریکا، یک سناتوری طرحی را مطرح کرد مبنی بر این که هر شرکت نفتی که در کار استخراج و اکتشاف نفت ایران بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند، مشمول تحریم امریکایی‌ها می‌شود. از آن زمان تاکنون چه مدت می‌گذرد؟ این طرح همچنان زمین مانده و اکتشاف و استخراج(نفت) ایران ادامه پیدا کرده است. "

باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا در آخرین روز سال ۲۰۱۱ میلادی تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه بانک مرکزی ایران را به امضا رساند که بر پایه آن شرکت‌ها و بانک‌های خارجی که به مبادله مالی با بانک مرکزی اقدام کنند مشمول مجازات و تحریم‌های واشنگتن خواهند شد. این قانون در نهایت بخش نفتی ایران را هدف گرفت.

اتحادیه اروپا در ۲۳ ژانویه(۳ بهمن) در پیروی از این قانون یک‌جانبه امریکا، تحریم‌های جدیدی را در نشست وزرای امور خارجه این اتحادیه اعمال کرد.

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، با تحریم واردات نفت از ایران عضو شاخص اوپک و مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی در کشورهای عضو اتحادیه به توافق رسیدند.

اتحادیه اروپا همچنین فروش الماس، طلا و سایر فلزات گران‌بها به جمهوری اسلامی را ممنوع کرده است.

مقامات ایرانی هشدار داده اند اگر تحریم‌ها علیه بخش انرژی ایران اعمال شود، تهران بلافاصله مانع عبور نفت از تنگه استراتژیک هرمز خواهد شد.

تنگه هرمز راهآب باريکي است که خليج فارس را به غرب درياي عمان متصل ميکند. اين تنگه استراتژيک يکي از مهمترين خطوط کشتيراني است که روزانه ۱۵ ميليون بشکه از آن انتقال مييابد.