به گزارش فارس، شبکه خبری "راشاتودی" در گزارشی درباره خبر اعلام شده توسط عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص بررسی فوری طرح "قطع صادرات نفت به اروپا" نوشت: این طرح ممکن است تا روز یکشنبه همین هفته به تصویب برسد که در این صورت، چنین تحریمی به کمبود سوخت در اروپا خواهد انجامید.

راشاتودی در ادامه نوشت: این اقدام توسط مجلس ایران در شرایطی صورت می گیرد که کشورهای ملحق شده به این اقدام قدرتهای اروپا حجم قابل توجهی نفت را همچنان از ایران وارد می کنند و فرصت کافی برای پیدا کردن یک جایگزین برای این نفت نخواهند داشت.

این گزارش افزود: کشورهایی مثل ایتالیا و یونان در پالایشگاه‌های خود از نفت ایران استفاده می کنند و تجهیزات پالایشگاهی این کشورها برای اینکه از نفت خام دیگری استفاده کند باید تغییر یابند که چنین اقدامی هم بسیار پرهزینه است و هم زمان زیادی می برد." ناصر سودانی " عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران روز گذشته با برشمردن دلایل سه‌گانه زیان اتحادیه اروپا از تحریم نفت ایران اعلام کرد: نمایندگان مجلس در حال دنبال کردن تصویب طرحی هستند که بر اساس آن همه کشورهای اروپایی که ایران را هدف تحریم خود قرار داده‌اند، بعد از این نتوانند حتی یک قطره نفت از ایران بخرند.
" مؤید حسینی صدر " دیگر عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس نیز امروز پنج شنبه از آمادگی کامل مجلس برای بررسی فوری طرح " قطع صادرات نفت به " اروپا " خبر داد.

در همین میان چین نیز به شدت از دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران انتقاد کرده است. وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که امروز منتشر شد، اعلام کرد: اعمال فشار کورکورانه و تحمیل تحریم‌های جدید علیه ایران به هیچ عنوان رویکردی سازنده نیست.

بنا بر این گزارش، وزارت خارجه چین همچنین اعلام کرده است که پکن به تلاش خود برای آرام کردن مناقشات بین‌المللی از طریق گفت‌وگوهای دیپلماتیک ادامه خواهد داد تا اینکه از تحریم‌ها پیروی کند. پکن پیش از این نیز از ملحق شدن به تحریم‌های واشنگتن علیه نفت ایران امتناع ورزیده بود و اعلام کرده بود که هیچ یک از این تحریم‌های یکجانبه را به رسمیت نمی شناسد.

علاوه براین آنکارا نیز بیانیه مشابهی را منتشر کرده است مبنی بر اینکه روابط تجاری ترکیه با ایران در چهارچوب قوانین بین‌المللی شکل می گیرد. " احمد داوداوغلو " وزیر امورخارجه ترکیه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری اینترفکس روسیه اعلام کرد: ما روابط خوبی با ایران داریم و تلاش بسیاری را صورت می دهیم تا گفت‌وگوهای ایران با گروه ۵ + ۱ از سرگرفته شود

اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریمهای جدیدی را علیه بانک مرکزی ایران و واردات نفت از ایران تصویب کرد که با تمجید و ستایش مقامات آمریکا و اسرائیل و همچنین انتقاد شدید کشورهایی چون روسیه و چین مواجه شد.