به گزارش افکارنیوز،

در این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار داده شد، با تبریک و گرامیداشت افتتاح چهارمین دوره پارلمان ملی عراق، این رویداد بعنوان یک موفقیت و گامی مهم در راه ثبات سیاسی و امنیتی در عراق خوانده شده است.

بیانیه تصریح کرده است که جمهوری اسلامی ایران همواره اهمیت ویژه ای برای روابط خود با عراق قائل بوده است و بر ادامه همکاری ها، حمایت ها و هماهنگی در زمینه های گوناگون سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی با عراق تاکید دارد و این تاکید برغم تکرار برخی تلاش ها برای ایجاد فضای منفی و ضربه زدن به روابط دو کشور صورت می گیرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرده است که تهران همانگونه که با همه دولت های پیشین عراق چنین بوده است با دولت جدید این کشور نیز که از سوی پارلمان جدید و طبق قانون اساسی این کشور برگزیده خواهد شد، همکاری خواهد کرد هر چند برخی برای کارشکنی در روابط دو کشور از هیچ کاری فروگذار نمی کنند.

بیانیه افزوده است که سفارت ایران در بغداد بر همکاری کامل و حمایت خود از دولت و ملت عراق برای حل مشکلات این کشور از جمله مشکلات استان بصره تاکید دارد و دو کشور شاهد روابط برادرانه، مستحکم و با ثبات خواهد بود.

چهارمین دوره پارلمان عراق روز دوشنبه رسما آغاز بکار کرد.

ثبت و اعلام ائتلاف (فراکسیون) بزرگ که اختیار تشکیل دولت جدید را خواهد داشت از جمله نخستین ماموریت های مهم پارلمان جدید است.