به گزارش افکارنیوز،

«استفان دی‌میستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته «نشانه‌های» به دست آمده از نشست روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در تهران حاکی از آن است که طرف‌ها تمایل دارند گفت‌وگوها را به منظور اجتناب از وقوع «فاجعه احتمالی» در استان ادلب سوریه ادامه دهند. 

به نوشته آسوشیتدپرس، دی‌میستورا همچنین گفت که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه پیشنهاداتی جدی درباره بحران سوریه روی میز سازمان ملل قرار داده که این سازمان هنوز آن را ندیده، اما مورد بررسی قرار خواهد داد. 

این مقام سازمان ملل در ادامه گفت در حالت ایده‌آل بایستی از «تمامی شبه‌نظامیان و پیکارجویان» خواسته شود حضور نظامی و پایگاه‌های خودشان را از مناطق و روستاهای پرجمعیت دور کنند. 

وی گفت بایستی یک عملیات رسانه‌ای آغاز شده و اعلام شود چیزی که از گروه‌های مسلح خواسته می‌شود این درخواست است. دی‌میستورا تصریح کرد ضامن‌های این طرح بایستی روسیه و ترکیه به طور خاص و همچنین ایران باشند. 

 تهران روز جمعه ۱۶ شهریور ماه میزبان سومین نشست سران روند آستانه یا صلح سوریه به ریاست حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه است.

این رایزنی‌ها در حالی صورت گرفت که ارتش سوریه به همراه نیروهای هم پیمان، در تدارک برای پاکسازی ادلب آخرین استان در دست تروریست‌ها در این کشور است اما عملیات ارتش سوریه در ادلب با مخالفت‌های مقام‌های ترکیه مواجه شده و این مخالفت‌ها در نشست تهران هم تا حدودی بروز یافت.

«رجب طیب اردوغان» در نشست سه‌جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه خواستار «برقراری آتش بس در ادلب سوریه برای حفاظت از مردم عادی» شد اما این پیشنهاد با مخالفت رئیس‌جمهور روسیه مواجه شد.

«ولادیمیر پوتین» بر عملیات نظامی علیه گروه‌های تروریستی در ادلب تاکید کرد و گفت: فکر نمی‌کنم تروریست‌ها اینجا (نشست تهران) نماینده داشته باشند».

نشست تهران با انتشار بیانیه مشترک به کار خود پایان داد و در آن روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبهةالنصره و تمامی دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش در سوریه که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تصریح کردند.