به گزارش افکارنیوز،

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه که امروز (دوشنبه) ۱۹ شهریور ماه در سفری یک روزه به تهران آمد با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.
در دیدار سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با سرگئی ریابکوف، آخرین وضعیت برجام و تلاش های انجام شده برای جبران آثار خروج آمریکا از این توافق بررسی شد. 
در این دیدار ضرورت بازگشت توازن به توافق هسته ای و جبران تبعات خروج آمریکا از برجام و همچنین تامین خواسته ها و مطالبات به حق جمهوری اسلامی ایران به منظور حفظ توافق هسته ای برجام، مورد تاکید قرار گرفت. 
معاون وزیر خارجه روسیه در این دیدار ضمن اعلام مجدد پایبندی کامل کشورش به برجام، ضرورت ارائه راهکارهای عملیاتی از سوی اعضای باقی مانده در برجام و آمادگی کامل کشورش برای همراهی با طرح های پیشنهاد شده را مورد تاکید قرار داد.

سرگئی ریابکوف در این ملاقات اعلام کرد روسیه در چارچوب مواضع اصولی خود از هر اقدامی که منجر به تامین مطالبات ایران و تقویت روند اجرای توافق هسته ای برجام و حفظ آن باشد، حمایت کامل می کند. 
طرفین در این دیدار بر لزوم تداوم گفتگوهای کارشناسی بین دو طرف در سطوح مختلف توافق کردند.

به گزارش فارس، بنابر اعلام سفارت روسیه در تهران طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با برجام در این دیدار مورد گفت‌وگو قرار گرفت و دو طرف بر تداوم مشورت‌های دوجانبه در آینده توافق کردند.

«لوان جاگاریان» سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن تأیید سفر ریابکوف به تهران گفت که معاون وزیر خارجه روسیه به منظور دیدار و گفت‌وگو با عراقچی و در سفری یک روزه بامداد امروز وارد تهران شده و با معاون وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرده است.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز جمعه اول تیرماه 1397 به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین وضیعت برجام پس از خروج آمریکا و به دعوت سرگئی ریابکوف همتای روس به مسکو رفت.

در این دیدار ضرورت مقابله با تبعات خروج آمریکا از برجام و تامین خواسته ها و مطالبات به حق جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

طرفین همچنین بر ضرورت ارائه برنامه و راهکارهای لازم از سوی اعضای باقیمانده در برجام که بتواند حقوق مسلم ملت ایران را تامین کند، تاکید کردند.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه 20 اردیبهشت 1397 و دو روز بعد از خروج ترامپ از برجام به تهران سفر و با عراقچی دیدار و گفت‌وگو کرد.

18 اردیبهشت ماه سال جاری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و پس از آن سندی را برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران امضا کرد و گفت که بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهیم کرد.