به گزارش افکارنیوز،

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در آئین افتتاح رادیو محرم که عصر امروز در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد اظهار داشت: محرم سرمایه بزرگی و گنجینه معارف برای مسلمانان جهانیان است که باید به‌خوبی مورداستفاده قرار گیرد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه حوادث تاریخی براثر گذشت زمان فراموش می‌شوند، اما جریان عاشورا هرسال پرشورتر و پررنگ‌تر از گذشته برگزار می‌شود ابراز کرد: به‌عنوان‌مثال جنگ جهانی دوم باوجوداینکه سی میلیون کشته و سی میلیون مجروح برجای گذاشت امروزه در حال فراموش‌شدن است، اما جریان عاشورا این‌چنین نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی تشریح کرد: دلیل پایداری فرهنگ عاشورا و عدم پایداری دیگر حوادث تاریخی این بوده که حوادث تاریخی به مسائل مادی گره‌خورده‌اند و مسائل مادی گذرا بوده و فراموش می‌شوند، اما فرهنگ عاشورا با مسائل معنوی مانند آزادگی و مبارزه با ظالمان و طغیانگران و همچنین گسترش عدالت گره‌خورده که روزبه‌روز مردم دنیا به آن محتاج‌تر می‌شوند.

وی تصریح کرد: مردم به دنبال مکتبی می‌روند که زنجیر اسارت را پاره کند و تنها مکتب عاشورا و امام حسین (ع) است که این نیاز را برآورده می‌کند و به همین دلیل است که عاشورا، محرم و اربعین حسینی هیچ‌گاه از یاد نخواهد رفت.

استاد درس خارج حوزه با اشاره به گسترش فرهنگ عاشورا در جهان ابراز کرد: شیعیان لبنان در گذشته مراسم عزاداری امام حسین (ع) را به‌صورت پنهانی انجام می‌دادند، اما امروزه دسته‌های بسیار بزرگ عزاداری امام حسین (ع) در این کشور راه‌اندازی می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: محرم و عاشورا این جاذبه را داشته که همه اقوام و اقشار مختلف جامعه را به دور خود جمع کند و دلیل آن این است که فرهنگ عاشورایی را با نیاز‌ها و خواست همگانی مردم گره‌خورده است، همه مردم نیازمند آزادی‌خواهی و رهایی از ظلم و اسارت هستند و مردم ما نیز در زیر سایه پرچم امام حسین (ع) در مقابل ظالمان و مستکبران جهان متحد می‌شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تشریح کرد: خطیبان باید از فرصت ماه محرم و عزاداری امام حسین (ع) استفاده کرده و پایه‌های اعتقادی مردم را تقویت کنند، زیرا تمام سوءاستفاده‌ها، رانت‌خواری‌ها و تمام ظلم‌هایی که در این دنیا انجام می‌شود به دلیل سست شدن باور‌ها و اعتقادات است.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: مداحان اهل‌بیت (ع) در ماه محرم باید از اشعار زیبا و دارای سبک مناسب استفاده کنند و با بهره‌وری از این اشعار مردم را با مفاهیم دینی پیوند دهند، هیئت‌های عزاداری نیز باید شئونات دینی و اخلاقی را رعایت کرده و از اسراف بپرهیزند و همچنین اجازه ندهند که هیئت‌های عزاداری ابزاری برای افراد سیاست‌باز شود.

وی با اشاره به اینکه رادیو محرم ابتکار بسیار خوب صداوسیما برای تبیین پیام عاشورا و امام حسین (ع) در طول محرم است، گفت: رادیو محرم این ظرفیت را دارد که سبب یک هماهنگی مناسب و گسترده میان هیئت‌های مذهبی شود.