به گزارش افکارنیوز،

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه معتقد است که تضمین تامین امنیت کره شمالی در پاسخ به اقدامات این کشور در راستای خلع سلاح هسته‌ای بهتر است به صورت بین المللی انجام شود.

پوتین امروز در سخنرانی خود در «اجلاس اقتصادی شرق» با اشاره به مذاکرات شش جانبه پیرامون حل و فصل مشکل هسته‌ای در شبه جزیره کره، گفت: «جامعه بین المللی می‌تواند چنین تضمینی را بدهد، از جمله با حضور قدرت‌های هسته‌ای که در این توافقات حضور داشته‌اند.»

پوتین افزود: «روسیه یکی از شرکت‌کنندگان در مذاکرات شش‌جانبه است. ولی اگر کره شمالی تنها به تضمین امنیتی آمریکا رضایت دهد، ما خوشحال خواهیم بود. ولی چنین مسئله‌ای به احتمال زیاد رخ نخواهد داد. باید واقع‌بین بود و به نظر من تضمین‌های بین المللی در این رابطه کاملا مناسب خواهد بود.»

رئیس جمهور روسیه یادآور شد، خطر تکرار اتفاق رخ داده پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه برنامه هسته‌ای ایران در رابطه با کره شمالی، نباید باعث توقف تلاشها برای عاری سازی شبه جزیره کره از وجود سلاح‌های هسته‌ای شود.

ولادیمیر پوتین افزود: «مسلماً این خطر همیشه وجود دارد، ولی این دلیل نمی‌شود که ما کاری انجام ندهیم. باید به سمت جلو حرکت کنیم.» وی یادآور شد: «در روند مذاکرات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، واشنگتن و تهران دوطرف اصلی گفت‌وگوها بودند. ما تنها این مذاکرات را همراهی کرده و از این روند حمایت می‌کردیم و در واقع آمریکا و ایران درباره اصول برجام با یکدیگر توافق کردند.»