به گزارش افکارنیوز،

«خاویر سولانا»، مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حامی توافق هسته ای ایران [برجام] معتقد است اروپا انتخابی ندارد جز اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران را بپذیرد.

سولانا که همواره بر حق ایران برای استفاده از فناوری هسته ای تاکید داشته و آن را به رسمیت می شناسد، بر این باور است که نفوذ جهانی اقتصادی آمریکا به این معناست که تلاش های اروپا برای جلوگیری از تحریم های واشنگتن علیه تهران، محکوم به شکست است.

سولانا 76 ساله که در حال حاضر، رئیس بخش تجارت جهانی و ژئوپولیتیک مدرسه بازرگانی ESADE است طی مصاحبه ای در مادرید –پایتخت اسپانیا--  در پاسخ به این پرسش که آیا اروپا موفق می شود تحریم های آمریکا علیه ایران را دور بزند، گفت: «کاش می توانستم بگویم بله!  امروزه قدرت آمریکا نظامی نیست، قدرت دلار است. قدرتی که شما را مچاله و له می کند.»

مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به خروج شرکت انرژی توتال فرانسه از پروژه میدان گازی پارس جنوبی ایران اظهار داشت بسیاری از شرکتهای بزرگ اروپایی از اقدامات تنبیهی آمریکا واهمه دارند و به همین دلیل مجبور به ترک ایران هستند.

وی گفت: شما [اروپا] باید رابطه خود با آمریکا را متوقف کنید زیرا در آن صورت آمریکا اجازه  نمی دهد دلارهای شما خرج شود.

آلمان و فرانسه به دنبال  راهکارهای مالی به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی از قبیل ایران هستند. برونو لو مر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه پیشتر اعلام کرد پاریس و برلین مصممم هستند تا به ابراز مستقل اروپایی و یا فرانسوی-آلمانی دست یابد تا قربانی تحریم های فرامرزی آمریکا نشوند. وی گفت: من می خواهم که اروپا یک قاره مقتدر باشد نه یک خراجگزار و این به معنای در دست داشتن ابزار مالی کاملاً مستقل است؛ ابزاری که در حال حاضر وجود ندارد.

سولانا در انتهای اظهاراتش گفت: توتال پس از لغو تحریم ها علیه ایران برای بودن در این کشور تلاش زیادی کرد. زمانی که این شرکت ایران را ترک می کند، گزینه های کوچکتر را تصور کنید.

از سوی دیگر، مایکو هاس، وزیر امور خارجه آلمان، نیز اعلام کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال همکاری با یکدیگر با هدف حفظ روابط اقتصادی با ایران و باز نگه داشتن کانال های پرداختی هستند.

دونالد ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه مه سال جاری میلادی، تحریم ها علیه تهران را نیز علی رغم مخالفت چین، روسیه و متحدان واشنگتن در ناتو، بازگرداند. اما فرانسه و آلمان و همچنین شرکای آنها در اتحادیه اروپا خواستار ادامه همکاری های تجاری با جمهوری اسلامی ایران هستند.