به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمانی که روی کار آمده است به دلیل رفتار عجیب و غریب و بی ثباتی‌هایش در عرصه بین‌الملل، همچنین سیاست‌های اتخاذی‌ وی مورد انتقادهای داخلی و خارجی است. موج نارضایتی‌ها در جامعه آمریکا نسبت به رفتار کنترل نشده ترامپ، در نهایت منجر به طرح استیضاح ترامپ شده است. اینکه این طرح در سنا رای خواهد آورد یا خیر، پاسخ های متفاوتی را به دنبال دارد.

ابوذر گوهری مقدم کارشناس مسائل بین‌الملل، در جواب این پرسش که آیا رئیس جمهور آمریکا استیضاح می‌شود یا خیر،گفت: مهمترین بحثی که طرفداران ترامپ مطرح می‌کنند به تبانی ترامپ و روسیه مربوط می‌شود که بر مبنای این ادعا، اتهاماتی به ترامپ نسبت داده می‌شود؛ از جمله ارتباط با عوامل روسیه آن هم زمانی که مجوز آن را نداشته است؛ بر همین اساس روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت کرده تا ترامپ پیروز شود و او هم پس از رسیدن به قدرت، از اجرای عدالت جلوگیری کرده است که اتهام بسیار بزرگی در آمریکا محسوب می‌شود.اتهامی که سی و هفتمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا راهم به آستانه استیضاح کشاند تا آنجا که وی مجبور به استعفا شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه افزود: جلوگیری از اجرای عدالت، تبانی، سواستفاده از قدرت همه عناوین مجرمانه‌ای است که اگر اثبات شود رئیس جمهور را می‌تواند به استیضاح بکشاند و با توجه به رفتار غیرعادی ترامپ در دوره ریاست جمهوری‌اش، مخالفان دولت وی امیدوارند که با طرح این مسائل بتوانند او را از قدرت برکنار کنند. طبق قوانین آمریکا رئیس جمهوری که استیضاح می‌شود حتما باید جرمی را مرتکب شده باشد و این جرم بر اساس پرسه خاصی که وجود دارد، باید به تایید و تصویب برسد تا بتوان استیضاح را اجرایی کرد.

وی با اشاره به دلایلی که می تواند باعث استیضاح ترامپ شود گفت: دلایل متعددی برای استیضاح ترامپ وجود دارد که مهمترین آن همان رفتار عجیب و غریب و سیاست‌هایی است که وی اتخاذ می‌کند. دولت پنهان آمریکا، مخالف سیاست‌های ترامپ است و سعی می‌کند او را تضعیف و برکنار کند . از نظر این دولت، سیاست‌های ترامپ استانداردهای لازم برا ی ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.

گوهری مقدم در شفاف سازی روند استیضاح در آمریکا بیان کرد: استیضاح ابتدا باید در مجلس نمایندگان رای لازم را کسب کند و در حال حاضر ترکیب نمایندگان آمریکا به نحوی است که اکثریت آنها جمهوری‌خواه هستند پس قاعدتا این حزب نمی‌خواهد رئیس جمهوری را که از جنس خودش است، تضعیف کند، چرا که تضعیف خود حزب را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیکی انتخابات میان دوره‌ای کنگره و پیش‌بینی‌هایی که می‌شود، احتمال اینکه حزب جمهوری‌خواه در انتخابات نوامبر یعنی آبان‌ماه امسال مجلس نمایندگان را از دست داده و دموکرات‌ها اکثریت را در دست بگیرند بسیار است، در آن صورت است که طرح استیضاح ترامپ می‌تواند روی کاغذ، رای بیاورد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه رای آوردن طرح استیضاح ترامپ روی کاغذ، پایان ماجرا نیست، تاکید کرد: برای اینکه استیضاح ترامپ قطعی شود باید دو سوم یعنی حدود 67 رای سنا را اخذ کند و با توجه به اینکه در حال حاضر کنگره آمریکا اکثریت جمهوری‌خواه‌هان را دارد، رای دو سوم هرگز حاصل نخواهد شد و استیضاح ترامپ عملا روی کاغذ تنها در صورتی امکان تحقق دارد که هم حزبی‌هایش به وی خیانت کنند. البته احتمال دیگری هم وجود دارد و آن اینکه آیا واقعا حزب دموکرات به دنبال استیضاح ترامپ است یا خیر، که در این صورت ماجرا رویکردی دیگری خواهد داشت.

گوهری مقدم ادامه داد: بر اساس قانون اساسی آمریکا در صورت استیضاح رئیس جمهور، معاون وی جانشین خواهد شد و در حال حاضر معاون رئیس جمهور ایالات متحده مایک پنس، فردی محافظه کار بوده که از بدنه حزب جمهوری خواه و تحت حمایت کامل این حزب است. اگر او جانشین ترامپ شود، رقیبی بسیار جدی برای دموکرات‌ها در انتخابات 2020 خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی پنس معاون رئیس جمهور آمریکا، خاطر نشان کرد: به نظر نمی‌رسد دموکرات‌ها به دنبال کنارگذاشتن ترامپ باشند، زیرا با توجه به ویژگی‌های شخصیتی پنس، خوب می‌دانند در وضعیت فعلی شکسست دادن ترامپ بسیار راحت‌تر خواهد بود تا مایک پنسی که معقول تر و مورد حمایت بدنه حاکمیت آمریکاست، بنابراین هدف دموکرات‌ها تضعیف ترامپ و جلوگیری از برخی اقدامات افراطی اوست. در رویکرد کلان آنها به دنبال استیضاح ترامپ نیستند زیرا به نفع‌شان نیست.