به گزارش افکارنیوز،

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این گفتگو خواستار اقدام اتحادیه اروپا برای خنثی کردن پیامد‌های خروج آمریکا از برجام شد و گفت که در صورت انفعال این اتحادیه، تهران ممکن است سطح اجرای برجام را کاهش دهد.

ظریف همچنین تاکید کرد در صورتی که برجام با اقدامات آمریکا و انفعال اتحادیه اروپا تهدید شود، افزایش غنی سازی اورانیوم از سوی ایران می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

وی با بیان اینکه بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا باید اعمال شود، افزود: اروپایی‌ها و دیگر امضاکنندگان برجام باید برای خنثی کردن پیامد‌های تحریم‌های آمریکا اقدام کنند.

ظریف تصریح کرد: ضروری است که اروپا نه به خاطر ایران، بلکه به خاطر حق حاکمیتی و منافع بلندمدت اقتصادی خود، این اقدامات را انجام دهد.

به نوشته رویترز، آلمان روز جمعه اعلام کرد که به همراه دیگر شرکای اروپایی خود در حال بررسی ایجاد یک سامانه پرداخت برای تسهیل تعاملات تجاری با ایران در زمان تحریم‌ها است.

ظریف در بخش دیگری از این گفتگو مهمترین اولویت تهران را تداوم فروش نفت در حد «معقول» و بازگشت عایدی آن به ایران و همچنین تشویق سرمایه گذاری و همکاری دیگر کشور‌ها در بخش فناوری و تحقیق در این کشور دانست.

ظریف تاکید کرد: «اروپا گفته که توافق هسته‌ای در راستای منافع امنیتی آن است. پس اروپا باید آماده پرداخت هزینه برای امنیتش باشد. هیچ چیزی مجانی نیست.»

وی یادآورشد که اروپا باید با اعمال قوانین انسداد و مجازات آن دسته از شرکت‌های اروپایی که به پیروی از تحریم‌های آمریکا از ایران خارج می‌شوند، هزینه امنیت خود را بپردازد.

ظریف ادامه داد: «پرسش این است که آیا اروپا می‌خواهد شرکت هایش از قوانین اروپا پیروی کنند یا قوانین آمریکا؟ یا اینکه آیا (اروپا) برابر دیکته‌های آمریکا تسلیم می‌شود؟»

وی پیرامون گزینه‌های ایران در صورت انفعال اروپا مقابل آمریکا، گفت: «ما لزوما مجبور به لغو (توافق) نیستیم. ماده ۳۶ توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت امکان کاهش سطح اجرای برجام را بدون لغو آن فراهم کرده است.»

ظریف همچنین افزایش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی تهران را یکی از احتمالات عنوان کرد.

وزیر خارجه ایران مذاکره با آمریکا را «اتلاف وقت» دانست و تاکید کرد تا زمانی که واشنگتن از تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام عقب نشینی نکند، تهران با ایالات متحده در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه مذاکره نخواهد کرد.

وی توضیح داد: ایران تنها زمانی مذاکره در مورد دیگر موضوعات را بررسی می‌کند که اتحادیه اروپا اجرای توافق را تضمین کند.