به گزارش افکارنیوز،

 محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا، درباره سیاست‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور و جنایت‌هایرژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها گفتگو کرد.

ظریف در گفتگو با جان دیکرسون، مجری برنامه، تهدیدهای ترامپ علیه شرکت های اروپایی که به روابط تجاری خود با ایران ادامه می دهند را بی سابقه توصیف کرد و رئیس جمهور آمریکا را یک قلدر خواند. او در این باره گفت: آمریکا از کشورهای دیگر می خواهد که قوانین بین المللی را نقض کنند و به شرکت ها و کشورهای دیگر هشدار می دهد اگر به تبعیت از این قوانین ادامه دهند، مجازات خواهند شد. این اقدام حتی برای یک قلدر [مثل ترامپ] هم بی‌سابقه است.

وزیر خارجه ایران همچنین افزود ترامپ که چند روز پیش ریاست نشست شورای امنیت را با موضوع «منع اشاعه» بر عهده داشت و با قلدربازی آمریکا را از توافق هسته ای ایران خارج کرد، با این اقدام خود باعث انزوای این کشور در سطح بین الملل شد.

ظریف افزود: فکر می کنم این نشانه قدرت نیست. او (ترامپ) همه آن اظهارات را [درباره ایران] بیان می کند. او برای ضربه زدن به ایران، ریاست یکی از نشست های شورای امنیت را بر عهده گرفت. اما در نهایت 14 عضو از 15 عضو شورای امنیت تصمیم او را برای خروج از برجام به شدت مورد انتقاد قرار دادند. بنابراین، متأسفانه آمریکا موفق شده خود را در جهان منزوی کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین افزود ایران تاکنون به مفاد برجام پایبند بوده است. با این حال، او احتمال ازسرگیری برنامه های هسته ای با سرعتی بیش از پیش را در پاسخ به خروج ترامپ از برجام، رد نکرد. ظریف همچنین ماه آوریل، در جریان گفتگوی خود با برنامه «رو در روی ملت» شبکه تلویزیونی سی بی اس، هشدار داده بود ایران در صورت بازگشت تحریم های آمریکا علیه این کشور، برنامه هسته ای خود را از سر خواهد گرفت.

ظریف در پاسخ به پرسش دیکرسون درباره اینکه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، با تشبیه اقدامات دونالد ترامپ به اعمال نازی ها در نشست مجمع عمومی سازمان ملل چه منظوری داشت، گفت ایران به طور بسیار شفافی کشتن انسان های بیگناه را صرفنظر از تعداد آنها و اینکه چه کسی مسئول کشتار آنها بوده است، رد می کند. وزیر خارجه کشورمان همچنین طرح ترامپ برای احداث دیوار در مرز مکزیک و ممنوعیت ورود مسلمان‌ها، از جمله اتباع ایرانی، به آمریکا را به عنوان برخی از سیاست‌های بیگانه‌ستیزانه رئیس جمهور آمریکا برشمرد.

ظریف درباره هولوکاست و اینکه آیا او معتقد است این واقعه روی داده یا خیر، گفت: شمار زیادی از انسان های بیگناه کشته شدند. اما، این موضوع محروم کردن دیگران را از سرزمین مادری‌شان توجیه نمی کند. این موضوع (هولوکاست) توجیه مناسبی برای شهرک سازی در سرزمین دیگران نیست. این موضوع نقض حقوق فلسطینی‌ها را توجیه نمی کند. هولوکاست نمی تواند به عنوان توجیهی برای استفاده رژیم صهیونیستی از سیاست آپارتاید در فلسطین به کار رود.